SEC, Kraken'i menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçladı

Okuma Süresi: 1 Dakika
SEC, Kraken'i menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçladı
Doviz.com
21.11.2023 09:05

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto borsası Kraken'i menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçladı.

SEC, Kraken'in müşteri varlıklarını kendi varlıklarıyla karıştırdığını ve zaman zaman müşteri nakit parasını tutan banka hesaplarından masrafları ödediğini iddia etti.

SEC ayrıca firmanın bir borsa komisyoncusu, bayi ve bir takas kurumu olarak faaliyet gösterdiğini ve bunların hepsinin uygun kayıt olmadan yapıldığını öne sürdü. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan Gurbir Grewal yaptığı açıklamada, "Kraken'in menkul kıymetler yasalarına uymak yerine yatırımcılardan yüz milyonlarca dolar toplamak için bir iş kararı aldığını iddia ediyoruz. Bu karar, yatırımcıların fonlarını riske atan çıkar çatışmalarıyla dolu bir iş modeliyle sonuçlandı" dedi.

Şikayette, Kraken'in 2020 ve 2021'in toplamında alım satıma dayalı işlemlerden 43 milyar dolardan fazla gelir elde ettiği iddia edildi.

Kraken, X'te yaptığı paylaşımda, SEC iddialarına katılmadığını ve pozisyonunu "şiddetle savunmayı" planladığını söyledi.

Kraken, "SEC, konumlarını destekleyen tek bir yasa olmadan ve kayıt için net bir yol olmadan kripto borsalarına gelip kaydolmaları için defalarca meydan okudu" diye yazdı.

REKLAMI KAPAT X