Silvergate operasyonlarını sonlandırma kararı aldı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Silvergate operasyonlarını sonlandırma kararı aldı
Doviz.com
09.03.2023 10:51

Silvergate, basında yer alan haberlerle son dönemde kripto sektöründe endişelerin artmasına yol açmasının ardından faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Kripto endüstrisinin merkezi bir borç vereni olarak bilinen Silvergate Capital, operasyonlarını durdurduğunu ve bankasını tasfiye ettiğini söyledi. Şirketin hisseleri vadeli işlem saatlerinde yüzde 35’ten fazla düştü.

Silvergate, New York merkezli Signature Bank ile birlikte kripto şirketleri için iki ana bankadan biri olarak hizmet veriyordu. Banka, Signature’daki 114 milyar doların üzerindeki varlığa kıyasla 11 milyar doların biraz üzerinde varlığa sahip. İflas etmiş kripto borsası FTX’in de Silvergate’in önemli bir müşterisi olduğu biliniyordu.

Yapılan açıklamada, “En son endüstri ve düzenleyici gelişmeler ışığında, Silvergate, banka operasyonlarının düzenli bir şekilde tasfiye edilmesinin ve bankanın gönüllü tasfiyesinin ileriye dönük en iyi yol olduğuna inanıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Tasfiye planına göre, müşteri mevduatları geri ödenecek

Paylaşılan tasfiye planına göre tüm mevduatlar tamamen geri ödenecek. Centerview Partners, Silvergate’in mali danışmanı olarak hareket edecek ve Cravath, Swaine & Moore yasal hizmetler sağlayacak.

Tasfiye, Silvergate’in temel tekliflerinden biri olarak kabul edilen Silvergate Exchange Network veya SEN olarak bilinen ödeme platformunu durdurmasından bir haftadan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Duyurunun bir parçası olarak Silvergate, şirketin tasfiyesi sona ererken mevduatla ilgili diğer tüm hizmetlerin faal durumda kalacağını açıkladı. Başka değişiklikler olması durumunda müşterileri bilgilendireceğini söyledi.

Son gelişme sonrası Bitcoin ve kripto paralarda ise satış baskısı ağırlaştı. Bitcoin yazının hazırlandığı an itibarıyla %1,42 düşüşle 21.693 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 1 trilyon dolar seviyesinin altında bulunuyor.

İflas sonrası diğer borsalardan gelen açıklamalar

Silvergate’in tasfiye kararı sonrası, sektörün önde gelen borsalarından açıklama geldi. Binance, Coinbase, OKX ve Paxos, Silvergate’e maruz kalmalarıyla ilgili açıklamalar yayınladı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, borsasının Silvergate’te varlıklarının olmadığını belirtirken, Coinbase, Silvergate’te müşteri veya kurumsal parası olmadığını söyledi. OKX Başkanı Hong Fang, borsanın kurumsal ve müşteri fonlarının güvende olduğunu belirtti.

Kripto altyapısı şirketi Paxos yaptığı açıklamada, şirketin Silvergate’e neredeyse hiç maruz kalmadığını söyledi.

REKLAMI KAPAT X