Altın bir ayın zirvesinde: Gram altında yükseliş devam eder mi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın bir ayın zirvesinde: Gram altında yükseliş devam eder mi?
Doviz.com
16.05.2024 10:30

ABD enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından altın fiyatları son bir ayın zirvesine çıktı. Peki, uzmanlar gram altında yükselişin devamına yönelik ne söyledi? İşte detaylar..

Finansal piyasalarda yatırımcıların odağı haftanın en önemli verisi olan ABD enflasyon rakamlarındaydı. ABD Çalışma Bakanlığı'nın dün açıkladığı verilere göre ülkede enflasyon, nisan ayında yıllık bazda yüzde 3,4 artış kaydederken, aylık bazda yüzde 0,3 ile tahminlerin altında kaldı.

İLGİLİ HABER ABD enflasyon verisi açıklandı! ABD'de tüketici fiyatlarındaki değişimi yansıtan ve Fed'in faiz patikası üzerinde belirleyici olabilecek nisan ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı.

Açıklanan veri sonrasında ise swap piyasalarında bu yıl iki Fed faiz indirimi fiyatlanmaya başlandı. Bu durum ise altın fiyatlarının son bir ayın zirvesine çıkmasına neden oldu.

Konuyla ilgili Milliyet’e açıklamalarda bulunan Ekonomist Tuğba Ekin ise şunları söyledi:

“ABD’de enflasyon yüzde 2 hedefine hala uzakta. Hazine Bakanı Yellen, işsizlik oranının tarihi düşük seviyelere yakın olduğunu, enflasyonun geçen yazdan bu yana önemli ölçüde düştüğünü ve ABD ekonomisinin büyümeye devam ettiğini açıklasa da yılbaşı itibarıyla enflasyon verileri aydan aya yükselmeye devam etti.

ABD’de enflasyon beklentisi yıllık bazda yüzde 3,4 aylık bazda ise yüzde 0,4 olarak piyasada oluşmuştu. Bu beklentileri yıllık bazda karşılayan ve hatta aylık bazda daha düşük açıklanan TÜFE sonrası geçtiğimiz güne yatay pozitif başlangıç yapan ons altın yükseliş kaydederek 2.378 dolar seviyelerini test etti.

Ons altında teknik açıdan 2.380-2400 dolar bandında güçlü direnç aralığı yer alıyor. ABD enflasyonu beklentilerin çok dışında gelmediği için ons altında ani fiyatlama oluşmadı. ABD enflasyonu sonrası ons altında yükseliş beklentileri desteklenmiş görünüyor.

Gram altında yükseliş devam eder mi?

Gram altında beklentiler orta uzun vade için yukarı yönlü devam ediyor. Bazı bankalar yıl sonu dolar beklentilerini 37-40 TL aralığında açıkladı. İyi giden bir ekonomide ise beklentiler 35-36 TL olarak şekilleniyor. Dolayısıyla gram altında yeniden 2.500 TL ve üzeri fiyatlama görebiliriz. Gram altın için olası geri çekilme halinde 2.400-2370 TL aralığı destek seviyesi olarak takip edilebilir.

Çin önderliğinde merkez bankalarının altın talebi devam ediyor. Talep fiyatı doğrudan etkileyen ilk unsur olduğu için talep oldukça sınırlı arzı olan her üründe fiyat yukarı yönlü hareket eder. 2.500 TL’nin gram altın için uzak bir hedef olduğunu düşünmemek gerekir.”

İLGİLİ ANALİZ Altında teknik göstergeler ne anlatıyor? Ons altın tarafında tepki yükselişlerinin görüldüğü bu günlerde, teknik grafiğe daha yakından bakarak oluşan hareketin bize ne anlatmaya çalıştığına odaklanacağız.
REKLAMI KAPAT X