Altın fiyatları üç haftanın ardından ilk haftalık düşüşüne hazırlanıyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Doviz.com
18.11.2022 10:22

Ons altın, cuma günü dolar endeksindeki soğumayla bir miktar yükselirken, Fed yetkililerinin daha fazla faiz artırımın yoluna gidebilecekleri yönünde verdiği mesajların etkisiyle son üç haftanın ardından ilk haftalık düşüşüne hazırlanıyor.

Gram altın, bugün saat 10:15 itibarıyla %0,23 artışla 1.055,42 seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın%0,14 artışla  ons başına 1.763,43 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri, %0,12 artışla ons başına 1.765,10 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi, yatay hareketlerle 106,6537 seviyesinden işlem görüyor. 

Uzun süredir yaşadığı düşüşün ardından altın fiyatları, ABD’de faiz artışlarının yavaşlayacağına dair söylemlerle yükselmişti.

Artan resesyon riskleri ve hala sıcaklığını koruyan Rusya-Ukrayna savaşı da, altın fiyatlarını son dönemlerde destekleyerek yükselişe geçmesine sebep olmuştu.

Özellikle, dolar endeksinin ABD enflasyon verisinin ardından düşüşe geçmesi, altını diğer alıcılar için daha ucuz hale getirerek altına biraz soluk aldırdı.

Öte yandan, Çin ekonomisine yönelik artan iyimserlik ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını piyasanın beklediğinden daha agresif bir şekilde artırma riskinin hala yüksek olması altın fiyatları üzerinde baskı yaratarak, yükselişin sınırlı kalmasına sebep oldu.

Böylelikle altın fiyatlarındaki son yükselişin ardından haftalık bazda ilk soğuma görüldü ve ons altın haftayı hafif satıcılı bir şekilde kapatmaya hazırlandı.

Ayrıca, Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalar ve beklenenden daha güçlü gelen perakende satışlar, enflasyonun yumuşadığına dair işaretleri azalttığı için dolar endeksinin son bir ayda yaşadığı kayıpların ardından dengelenmesine yol açtı.

Ancak analistler, kurumsal yatırımcıların temkinli olduğunu ve daha fazla kazanç elde etmenin önümüzdeki günlerde zor olabileceğini belirtti.

Piyasalar, üst üste dördüncü 75 baz puanlık faiz artışının ardından Fed'in aralık ayındaki para politikası toplantısında 50 baz puanlık bir artış ihtimalini %87 olarak fiyatlıyor.