Bankacılık krizinin ortasında gram altından yeni rekor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bankacılık krizinin ortasında gram altından yeni rekor
Doviz.com
20.03.2023 10:01

Küresel bankacılık krizinin ortasında merkez bankalarının piyasaları rahatlatma hamlelerine rağmen küresel endişelerin ortadan kalkmaması sebebiyle gram altın rekor seviyeden işlem görüyor.

Gram altın, bugün saat 10:00 itibarıyla %0,02 artışla 1.216,59 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,04 artışla ons başına 1.989,97 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %1,09 artışla ons başına 1.995,00 seviyesinden işlem görüyor.

Pazar günü UBS, 167 yıllık Credit Suisse'i 3,23 milyar dolara satın almayı kabul etti. Bu anlaşma öncesinde Credit Suisse, bu ayın başlarında ABD merkezli Silicon Valley Bank'ın çöküşüyle tetiklenen genişleyen bir krize yakalanmıştı. Altın fiyatları ise bu gelişmelerin ardından güvenli liman alımlarının desteğiyle %8'in üzerinde değer kazandı.

IG piyasa analisti Yeap Jun Rong, son gelişmeler ışığında finans camiasında piyasalara güven verme yarışının devam ettiğini belirterek, “UBS'in Credit Suisse için yaptığı kurtarma anlaşması, endişelerin bir miktar yatıştırılmasına destek olarak altındaki güvenli liman alışlarının bir miktar azalmasını sağladı." dedi.

Yetkililerin küresel bankacılık krizini önlemeye yönelik hamleleri ise piyasa güvenini artıran bir diğer önemli gelişme oldu.

Buna göre, ABD, Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa ve İsviçre merkez bankaları, ABD doları swap hattı operasyonlarının 7 gün vadeli işlemlerinin sıklığını piyasaya daha fazla likidite sağlayabilmek amacıyla haftalıktan günlüğe çıkarma konusunda anlaştı.

Ancak, IG'den Yeap, "Yetkililerin son hamlelerinin daha fazla bankacılık çöküşünü engelleyip engelleyemeyeceği piyasa katılımcılarını hala tam olarak ikna etmediğinden, risk ortamı kırılgan olmaya devam ediyor. Bu nedenle, altının mevcut yükseliş eğiliminin tersine çevrilmesi için çok daha fazla müdahale gerekebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Bu gelişmelerin ışığında yatırımcılar ise ABD Merkez Bankası'nın iki gün sürecek FOMC toplantısının ardından çarşamba günü açıklayacağı faiz kararına odaklandı.

Piyasalar bankacılık sektörünün kırılgan görüntüsü ve yüksek seyreden enflasyonun ortasında Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artırımına gitmesini bekliyor.

REKLAMI KAPAT X