Commerzbank altın fiyatlarına ilişkin tahminini düşürdü

Okuma Süresi: 2 Dakika
Commerzbank altın fiyatlarına ilişkin tahminini düşürdü
Doviz.com
23.02.2024 17:02

Alman Commerzbank, haftayı kazançla kapatmaya hazırlanan altına ilişkin tahminini düşürdüğünü duyurdu.

Altın haftanın son günü itibarıyla ılımlı yükselişini sürdürürken altın yatırımcısı da uluslararası piyasalardaki son gelişmeleri izliyor.

Bu kapsamda son olarak altın yatırımcısının yakından takip ettiği Fed’in faiz indirim sürecine ilişkin ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Philip Jefferson bazı açıklamalarda bulundu. Bankanın bu yılın sonlarına doğru faiz indirimine başlayabileceğini belirten Jefferson, "Ekonomi genel olarak beklendiği gibi gelişirse, politika kısıtlamalarımızı bu yılın sonlarında azaltmaya başlamamız muhtemeldir" dedi. 

Faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendiren bu açıklama, haftanın son işlem gününde altını desteklerken; bu hafta içerisinde ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin bu yıl faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyeceklerinin sinyalini vermesi ise altın fiyatlarındaki kazançların sınırlı kalmasına yol açtı.

ABD Merkez Bankası'nın para politikasında gevşeme takvimi üzerindeki belirsizlik sonrası Almanya'nın en büyük bankalarından Commerzbank ise altın fiyatlarına ilişkin tahminini güncelledi.

Buna göre Commerzbank, ons altın için 2024 yıl sonu tahmininin 2150 dolar seviyesinden 2100 dolara indirildiğini duyurdu.

Bu beklentilerin ortasında altının ons fiyatı, haftanın son işlem gününde 2026 dolar seviyesinden işlem görerek, haftalık bazda yüzde 1’e yakın artış kaydetmeye hazırlandı.

Citi, altında iyimser tarafta kalmayı sürdürüyor

Citi'nin Kuzey Amerika Emtia Araştırmaları Başkanı Aakash Doshi ise bu hafta yaptığı paylaşımda, külçe altın için baz senaryolarının 2024'ün ikinci yarısında 2 bin 150 dolar olduğunu ve değerli metalin merkez bankalarının altın alımlarını artırması durumunda yaklaşık yüzde 50 oranında artışla 3 bin dolara çıkabileceğini söylemişti.

İLGİLİ HABER Gram altın tüm zamanların zirvesinde Altın fiyatları ABD'nin Fed tutanakları öncesinde yükselişini sürdürürken Citi’den ons altın fiyatına ilişkin yeni bir tahmin geldi.

Kapalı Çarşı güncel altın fiyatları

Bu beklentilerin ortasında Kapalı Çarşı’da gram altın ise bugün saat 16.25 itibarıyla 2108 liradan işlem gördü.

Fiziki piyasalarda çeyrek altın yatay hareketlerle 3447 liradan fiyatlanırken, yarım altın 6895 liradan, cumhuriyet altını ise 14180 liradan işlem gördü.

İLGİLİ ANALİZ Gram altın yükselişine devam ediyor: Bundan sonra nasıl hareket edebilir? Gram altın yükselen ara kanal içindeki hareketini son drece başarılı bir şekilde sürdürerek 2025 TL kanal direncine yaklaşıyor.
REKLAMI KAPAT X