Gram altın haftanın son gününde rekor seviyede

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altın haftanın son gününde rekor seviyede
Doviz.com
17.03.2023 10:57

Altın fiyatları bankacılık krizi endişeleriyle kasım ortasından bu yana en iyi haftasını geçirmeye hazırlanırken; gram altın, haftanın son gününde rekor seviyeden işlem görüyor.

Gram altın, bugün saat 10:45 itibarıyla %0,68 artışla 1.180,81 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,65 artışla ons başına 1.931,80 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,57 artışla ons başına 1.933,90 seviyesinden işlem görüyor.

Küresel bankacılık krizinin yatırımcıları güvenli liman varlıklarına yöneltmesiyle altın fiyatları cuma günü yükselişini sürdürüyor. Altın fiyatları bu son yükselişiyle ise kasım ortasından bu yana en büyük haftalık kazancını elde etmeye hazırlanıyor.

Buna göre fiyatlar, geçen hafta ABD merkezli Silicon Valley Bank'ın çöküşünün ardından güvenli liman alımlarının desteğiyle %5'ten fazla değer kazandı.

Bankacılık krizinin son gelişmeleri arasında ise büyük ABD bankalarının, genişleyen bir bankacılık krizine yol açmaması sebebiyle perşembe günü First Republic Bank'a 30 milyar dolar finansman sağlaması yer aldı. Bu gelişme, İsviçreli kredi kuruluşu Credit Suisse'in likiditeyi desteklemek için İsviçre Ulusal Bankası'ndan 54 milyar dolara kadar borç alacağını açıklamasının ardından geldi.

Tastylive’dan Ilya Spivak ise bankacılık sektöründe yaşanan krizin altın fiyatları için destekleyici göründüğünü belirterek “Bu gelişmeler piyasanın risk duyarlılığını artırarak, merkez bankalarının (faiz oranlarını artırma konusunda) geri adım atabileceği beklentisine yol açıyor.” dedi.

Son olarak Avrupa Merkez Bankası ise yüksek enflasyona ilişkin endişeler sebebiyle perşembe günü faiz oranlarını 50 baz puan (bps) artırdı. Ancak ECB Başkanı Lagarde, gelişmelerin Banka'nın temel büyüme ve enflasyona ilişkin beklentilerini değiştirebileceğini belirterek, uzun süredir sürdürdüğü kararlı duruşu yenilemedi. Bu ise ECB’nin önümüzdeki dönemlerde faiz artışlarında yavaşlayabileceği beklentilerini artırdı.

Bu gelişmelerin ışığında piyasaların beklediği bir diğer önemli gelişme ise 22 Mart tarihinde açıklanacak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı olacak.

Piyasa katılımcıları, ABD Merkez Bankası’nın 22 Mart tarihli toplantısında faizleri 25 baz puan artırmasını beklerken, bankacılık krizinin yol açtığı sorunlar sebebiyle faiz artışı yapılmaması da yatırımcıların gündeminde kalmaya devam ediyor.

Altın fiyatlarındaki bu yükselişe rağmen Reuters analisti Wang Tao ise ons altın için 1.917 dolar seviyesinin oldukça kritik bir destek olduğunu belirterek, “Bu seviyenin kırılması ons altında 1.905 dolar seviyesini gündeme getirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

REKLAMI KAPAT X