Gram altın tarihi zirvesinden geriledi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altın tarihi zirvesinden geriledi
Doviz.com
22.03.2023 10:51

Gram altın, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı öncesinde bankacılık krizinin etkisiyle ulaştığı tarihi zirvesinden geriledi.

Gram altın, bugün saat 10:45 itibarıyla %0,05 düşüşle 1.186,82 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,07 düşüşle ons başına 1.938,52 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,10 düşüşle ons başına 1.939,20 seviyesinden işlem görüyor.

OCBC FX stratejisti Christopher Wong, "Piyasa gelişmeleri değişkenliğini koruyor ancak şu anki haliyle bankacılık sektörüne yönelik alınan önlemler ve yetkililerden gelen güvenceler,  geçici iyileşme belirtileri olduğunu gösteriyor. Bu ise güvenli liman talebini azaltarak altın fiyatları üzerinde bir miktar satış baskısı oluşturuyor" dedi.

Altın fiyatları ise ABD merkezli Silicon Valley Bank'ın çöküşü ve kredi kuruluşu Credit Suisse'deki krizin ardından güvenli liman talebiyle kısa süre önce %10'a varan bir yükseliş kaydetmişti. Ancak Credit Suisse'in kurtarılması sonrasında fiyatlar bir miktar gerilese de tarihi yüksek seviyelerde kalmaya devam etmişti.

Ancak yaklaşan Fed toplantısı öncesinde yatırımcıların çekimserliğinin artmasıyla altın fiyatları salı günü itibarıyla tarihi zirvesinden geri çekildi.

Analistler ise finansal sistem üzerindeki belirsizliklerin devam ettiğini ve bu sebeple altın fiyatlarındaki gerilemenin kar satışından mı yoksa risk iştahının artmasından mı kaynaklandığını görmek için henüz erken olduğunu belirtti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise salı günü yaptığı açıklamada, bankacılara ABD bankacılık sisteminin istikrara kavuştuğunu ancak risklerin daha küçük kurumlara bulaşması halinde daha fazla adım atılması gerekebileceğini söyledi.

Bu gelişmelerin ardından yatırımcıların odağı ise Fed'in TSİ 21:00'da açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Ayrıca faiz kararının ardından Fed Başkanı Jerome Powell'ın basın toplantısında vereceği ipuçları da piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

CME FedWatch aracına göre, ABD merkez bankasının faiz oranlarını yüzde 87,8 ihtimalle 25 baz puan artırması bekleniyor.

OCBC'den Wong, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Temel odak noktası Fed'in ileriye dönük yönlendirmesini nasıl ileteceği olacak. Özellikle, daha uzun süre daha yüksek faiz söylemi ve hedef faiz oranı üzerindeki söylemler fiyatlar üzerinde belirleyici olacaktır." dedi.

Wong ayrıca nihai faiz oranının beklentilerin üzerine çıkabileceği yönünde gelebilecek bir açıklamanın enflasyonla mücadele etmeye kararlı, hala şahin bir Fed'i temsil edeceğini; bunun ise altın fiyatlarının geri çekilmesinde etkili olabileceğini belirtti.

REKLAMI KAPAT X