Gram altın yönünü tekrar yukarı çevirdi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altın yönünü tekrar yukarı çevirdi
Doviz.com
30.03.2023 09:45

Küresel bankacılık sistemine ilişkin azalan endişelerin güvenli limana olan talebi düşürmesinin ardından 1200 liraya kadar inen gram altın yönünü tekrar yukarı çevirdi. 

Gram altın, bugün saat 09:30 itibarıyla %0,30 artışla 1.212,33 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,22 artışla ons başına 1.968,78 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,85 artışla ons başına 1.983,60 seviyesinden işlem görüyor.

Altın, bu ayın başlarında iki ABD'li kredi kuruluşunun ani çöküşünün ardından 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmış ancak o zamandan beri UBS'in zor durumdaki Credit Suisse'i devralması ve First Citizens Bank’ın iflas etmiş Silicon Valley Bankı'ı satın alma anlaşmasıyla, kazançlarını geri vermişti.

Buna göre, kurumsal danışmanlık firması AirGuide Direktörü Michael Langford ise kısa vadede kar alımlarının artması halinde ons altının fiyatının 1.920 dolara kadar gerileyebileceğini söyledi.

Ancak ANZ analistleri paylaştığı bir notta, değerli metalin "ters rüzgarlara karşı nispeten iyi dayandığını" söyledi.

ANZ analistleri konuyla ilgili, "Altın, ETF'lerde güçlü girişler görmeye devam ediyor. En büyük altın destekli ETF olan SPDR Gold Trust'ın hacmi ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Credit Suisse'in, ABD'li zenginlerin vergi kaçırmak için kullandıkları denizaşırı hesapları ABD makamlarına bildirmediğinin açıklanması ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun (FDIC), son banka iflasları nedeniyle üstlenilecek maliyetin büyük bankalar tarafından karşılanmasını istemesi de bankacılık krizine ilişkin yatışan endişelerin yeniden gündeme gelmesine sebep oldu.

Bu gelişmeler ise değer kaybı yaşayan altın fiyatlarının tekrar yönünü yukarı doğru çevirmesini sağladı.

Fed'in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr ise çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fed'in faiz oranı kararlarını toplantıdan toplantıya alacağını ve bu kararda diğer faktörlerin yanı sıra finansal koşulları da dikkate alacağını söyledi.

Piyasa katılımcıları ise bu sebeple altın fiyatlarının kısa vadeli seyri hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için cuma günü açıklanacak olan ABD Kişisel Tüketim Harcamaları verisini beklemeye başladı.

Bu gelişmelerin ardından CME FedWatch aracına göre piyasalar ayrıca Fed'in mayıs ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırma ihtimalini %38,90 olarak fiyatlıyor.

REKLAMI KAPAT X