Gram altında 'faiz artırımı belirsizliği' hakim

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altında 'faiz artırımı belirsizliği' hakim
Doviz.com
02.03.2023 10:09

Yatırımcıların küresel faiz oranlarının beklenenden daha uzun süre yüksek kalacağına dair endişelerinin artmasına yol açan yeni bir dizi ekonomik verinin ardından gram altın perşembe gününe gerileyerek başladı.

Gram altın bugün saat 10:00 itibarıyla %0,27 düşüşle 1.112,75 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,28 düşüşle ons başına 1.831,91 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,39 düşüşle ons başına 1.838,20 seviyesinden işlem görüyor.

Altın enflasyona karşı bir koruma aracı olarak görülse de, yükselen enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarının artırılması altını elde tutmanın fırsat maliyetini de artırma eğiliminde bulunuyor. Bu ise altın fiyatları üzerindeki satış baskısının yoğunlaşmasına sebep oluyor.

GoldSilver Central Genel Müdürü Brian Lan, altın fiyatlarının sadece konsolide olduğunu belirterek, "Dolar güçlendi ve bu yüzden altın fiyatlarının biraz düştüğünü görüyoruz." dedi.

Dolar endeksi %0,2 yükselirken ve külçe altını diğer para birimlerini tutan alıcılar için daha az uygun hale getirdi. Gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Çarşamba günü açıklanan veriler ise ABD imalatının şubat ayında üst üste dördüncü ay daraldığını gösterdi ancak yeni siparişlerin son 2,5 yılın en düşük seviyesinden geri çekilmesiyle fabrika faaliyetlerinin istikrar kazandığına dair beklentiler de arttı.

GoldSilver Central'dan Lan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Altın muhtemelen daha fazla verilere bağlı kalacaktır. Birçok kişi ABD Merkez Bankası'nın bu ayki toplantısında ne yapacağına ve faiz oranlarını artırmaya devam edip etmeyeceğine bakıyor. Altın fiyatlarının seyrinde kilit konular da bunlar olacak." ifadelerini kullandı.

Fed politika yapıcıları ise 21-22 Mart'taki toplantılarının sonunda ABD Merkez Bankası'nın para politikası patikasına ilişkin güncellenmiş projeksiyonlar sunacak. Para piyasaları bu projeksiyonları beklerken, Fed'in hedef faiz oranını ise eylül ayında %5,483 ile zirveye çıkarmasını bekliyor.

Avrupa tarafında ise salı günü Fransa ve İspanya'da enflasyonun beklenmedik bir şekilde yükseldiğini gösteren verilerin ardından çarşamba günü açıklanan veriler Almanya'da tüketici fiyatlarının şubat ayında beklenenden daha fazla arttığını gösterdi. Bu ise Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırım beklentilerini kuvvetlendirerek, altın fiyatları üzerindeki baskının bir diğer önemli sebebi oldu.

REKLAMI KAPAT X