Gram altında yükseliş üçüncü güne taşındı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gram altında yükseliş üçüncü güne taşındı
Doviz.com
01.03.2023 09:54

Gram altın, dolar endeksinin geri çekilmesiyle çarşamba günü yükselişini üçüncü güne taşırken; yüksek seyretmeye devam eden enflasyon faiz artışı endişelerine sebep olarak yükselişin kısıtlı kalmasına sebep oluyor.

Gram altın bugün saat 09:45 itibarıyla %0,50 artışla  1.114,87 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın %0,54 artışla ons başına 1.836,11 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri %0,27 artışla ons başına 1.841,70 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatları son dönemlerde sert geri çekilmeler gösterdikten sonra dolar endeksinin zirve seviyelerinden gerilemesinin desteğiyle ılımlı bir yükselişe geçti.

City Index analisti Matt Simpson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Dolar endeksi şubat ayındaki kazançlarının ardından bir geri çekilme yaşarken, altın fiyatları 200 günlük üssel hareketli ortalamasından destek buldu." dedi.

Simpson ayrıca altın için bir sonraki durağın 1.850-1.860 dolar bölgesi olabileceğini söyledi.

Altın fiyatları son olarak, bir dizi ABD verisinin dirençli bir ekonomiye ve sıkı bir iş gücü piyasasına işaret etmesinin ardından şubat ayında Haziran 2021'den bu yana en kötü ayını yaşamıştı.

Altın fiyatlarının şubat ayındaki bu performansında ise ABD Merkez Bankası'nın enflasyonu engellemek için daha fazla faiz artırımı yapacağına ilişkin korkular temel etken olmuştu. Zira yüksek faiz oranları altının cazibesini azaltırken, getirisi olmayan varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini de yükseltme eğiliminde bulunuyor.

Para piyasaları ise ABD Merkez Bankası'nın hedef faiz oranının eylül ayında %4,50 ila %4,75 aralığından %5,420'ye çıkmasını bekliyor. Piyasalar ayrıca yıl sonuna doğru büyük ölçüde faiz indirimi gerçekleşebileceğini fiyatlıyor.

REKLAMI KAPAT X