Kasım ayında en fazla altını TCMB aldı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Kasım ayında en fazla altını TCMB aldı
Doviz.com
06.01.2024 14:10

Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre kasım ayında merkez bankaları içerisinde en fazla altını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası satın aldı.

Dünya Altın Konseyi'nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Baş Analisti Krishan Gopaul, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve kamuya açık kaynaklar aracılığıyla bildirilen küresel merkez bankası altın rezervlerinin kasım ayında net 44 ton arttığını bildirdi.

Gopaul, küresel düzeyde merkez bankası altın taleplerinin ivmesini koruduğunu, brüt alımların ise 60 tonu bulurken, brüt satışların da 15 ton düzeyinde kaldığına dikkat çekti.

Kasım verilerine göre 25 ton altın alarak ilk sıraya yükselen TCMB'yi, 19 tonluk alımla Polonya Merkez Bankası ve 12 tonluk alımla da Çin Halk Bankası izledi.

Polonya Merkez Bankası'nın da son dönemdeki alımlarına devam ederek altın rezervlerine 6 ton daha eklediğinin altını çizen Gopaul, "Altın varlıkları bu yıl 100 tonun üzerinde artarak 340 tona ulaştı. Toplam 3 ton ile Hindistan Merkez Bankası, toplam 2 ton ile Çek Ulusal Bankası, toplam 1 ton ile Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Bankası ve toplam 1 ton ile Katar Merkez Bankası'nın ekim ayındaki diğer önemli alıcılar" dedi.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası rezervlerinde 13 hafta sonra ilk düşüş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 13 hafta sonra ilk kez düşüş kaydetti. Buna göre toplam rezervler, 145,452 milyar dolardan 141,60 milyar dolara geriledi.
İLGİLİ HABER Altında 6 yılık boğa koşusu tahmini Jeopolitik gerilim ve merkez bankalarının alımlarıyla 2023 yılında küresel çapta dikkatleri üzerine çeken ve yurt içinde de en fazla kazandıran yatırım aracı olan altında, yeni yılda da beklentiler yükseliş yönlü oldu. İşte analistlerin altın fiyatlarına yönelik beklentileri..
REKLAMI KAPAT X