17 milyar dolarlık AT-1 tahvilin silinmesi, bankacılık sektöründeki endişeleri artırdı

Okuma Süresi: 2 Dakika
17 milyar dolarlık AT-1 tahvilin silinmesi, bankacılık sektöründeki endişeleri artırdı
Doviz.com
20.03.2023 13:37

İsviçre'nin en büyük bankası UBS'in kriz yaşayan Credit Suisse'i satın alması piyasaları sakinleştiremezken; 17 milyar dolarlık AT-1 tahvilin silinmesi ise bankacılık sektöründeki endişeleri artırdı.

Acil olarak satılan Credit Suisse'in hisseleri yüzde 64 düşüşle 0,67 İsviçre frangına inerek, UBS ile yapılan 0,76 İsviçre frangı anlaşma fiyatının altına geriledi.

UBS'in hisseleri ise dün rakibi Credit Suisse'i 3 milyar İsviçre frangına (3,23 milyar dolar) satın almasının ardından bugün açılışta yüzde 13’e yakın düştü.

Bu gelişmelerin ardından Alman bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank hisselerinin de yüksek kayıp yaşaması dikkati çekti. Buna göre, Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank hisseleri gün başlangıcında yüzde 8,5, Commerzbank ise yüzde 6,5 değer kaybetti.

Analistler, banka hisselerindeki düşüşü öncelikle, UBS ile Credit Suisse arasındaki anlaşmada nominal değeri 16 milyar franklık (17,3 milyar dolar) sermaye benzeri borçlanma aracı olan ek tier 1 (AT-1) tahvilin silinmesine bağladı.

AT-1 tahvilleri nedir?

AT-1 tahvilleri, 2008 küresel finansal krizden sonra bankaların çökmesine karşı şokları absorbe etmeye yardımcı olması için Avrupa’da piyasaya sürülmüştü.

Bu tahvillerle, bankaların kriz zamanlarında bu kadar hızlı çökmemesi için ek bir tampon oluşturması amaçlanıyordu.

Bankanın daha önce belirlenen sermaye yeterlilik oranının altına düşmesi sonucu tahvil yatırımcılarına kalıcı zararlar yansıtarak veya hisseye dönüştürülerek bankanın bilançosunun desteklenmesi ve faaliyetlerin sürdürülmesi hedefleniyordu.

Credit Suisse'deki değer kaybının ise bugüne kadar bu türden tahvil üzerindeki en büyük değer düşüklüğü olması dikkati çekti.

Genel olarak, Avrupa'da AT-1 tahvil piyasası ise yaklaşık 250 milyar euro olarak biliniyor.

Şimdiye kadar, AT-1 tahvilleri Avrupa'da yalnızca bir kez silinmişti. Bu ise, 2017‘de İspanyol Santander Bankası'nın iflasın eşiğine gelen rakibi Banco Popular'ı 1 euro karşılığında satın alması sırasında meydana gelmişti.

REKLAMI KAPAT X