Borsa İstanbul'da 2 hissede açığa satış ve kredili işlem yasağı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Borsa İstanbul'da 2 hissede açığa satış ve kredili işlem yasağı
Doviz.com
24.01.2023 14:43

Borsa İstanbul'da EYG GYO ve Beşiktaş hisseleri için bir ay süreyle açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

Borsa İstanbul’da fiyatlamalarıyla ön plana çıkan bazı hisselerde tedbir kararları alınmaya devam ediliyor.

Dün Sasa Polyester, Hektaş, Konfort Gıda ve Söke Un’un ardından bugün de EYG GYO ve Beşiktaş hisseleri için bir ay boyunca açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

Konuyla ilgili olarak KAP üzerinden yapılan açıklama şöyle:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BJKAS.E ve EYGYO.E payları 24/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır."

REKLAMI KAPAT X