Credit Suisse AT1 tahvil sahiplerinin kayıpları için olası yolları değerlendiriyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Credit Suisse AT1 tahvil sahiplerinin kayıpları için olası yolları değerlendiriyor
Doviz.com
21.03.2023 12:39

Credit Suisse, 17,3 milyar dolarlık AT1 tahvilinin silinmesi sonrasında, AT1 tahvil sahipleriyle görüşmelere başladı.

Hukuk firması Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan'dan yapılan açıklamada, Credit Suisse AT1 tahvil sahipleri ile tahvillerin silinmesinin ardından görüşmelerde bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, Credit Suisse AT1 tahvil sahipleriyle olası bir yasal işlemin başlatılması için yarın bir araya gelineceği bildirildi.

UBS ile Credit Suisse arasındaki anlaşmada, nominal değeri 16 milyar franklık (17,3 milyar dolar) sermaye benzeri borçlanma aracı olan ek tier 1 (AT1) tahvili silinmişti. Böylece Credit Suisse AT1 tahvillerinin sahiplerinin hiçbir şey alamayacağı ortaya çıkmıştı.

Credit Suisse'in kurtarılması bankaların tahvil fiyatlarının baskı altında olması nedeniyle Avrupa piyasalarında oynaklığa neden olmuştu.

AT1 tahvilleri, 2008'deki küresel finansal krizden sonra bankaların çökmesine karşı şokları absorbe etmeye yardımcı olması için Avrupa'da piyasaya sürülürken, söz konusu tahvillerle bankaların kriz zamanlarında bu kadar hızlı çökmemesi için ek bir tampon oluşturması amaçlanıyordu.

Avrupa'da AT-1 tahvil piyasasının büyüklüğü ise yaklaşık 250 milyar euro olarak biliniyor.

İşten çıkarma

Ayrıca Credit Suisse'in, UBS tarafından devlet desteğiyle "acil" bir şekilde devralınmasının on binlerce istihdama mal olabileceği de belirtildi.

Financial Times'ın konuyla ilgili haberinde, 2 bankanın 120 bin olan istihdamının üçte birinin işten çıkarılabileceği paylaşıldı.

Öte yandan, kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Standard & Poor's, Credit Suisse'in satın alınmasının ardından UBS'in notlarının görünümünü düşürdü.

Moody's, Credit Suisse'i satın alması sonrası UBS'in uzun vadeli mevduat ve kıdemli teminatsız notlarının görünümlerini "durağan"dan "negatif"e çevirdi.

Standard & Poor's da UBS'nin görünümünü "durağan"dan "negatif"e düşürdü.

REKLAMI KAPAT X