Küresel piyasaları hareketlendiren gelişmeler

Okuma Süresi: 2 Dakika
Küresel piyasaları hareketlendiren gelişmeler
Doviz.com
20.01.2023 16:03

Genesis'in iflas başvurusunda bulunması, Alphabet'in büyük bir işten çıkarma yapmayı planlaması ve Netflix'in abone sayısını artırdığını duyurmasıyla küresel piyasalarda hareketlilik başladı. 

Kripto borsası Genesis, FTX'in çöküşüne maruz kalmasından kaynaklanan büyük kayıplar nedeniyle müşteri para çekme işlemlerini askıya almak zorunda kaldıktan iki ay sonra iflas başvurusunda bulundu.

Madde 11 kapsamındaki iflas koruma başvurusu perşembe günü New York Güney Bölge Mahkemesi'ne yapıldı.

Genesis Capital'ın ana hissedarı Digital Currency Group, içinde bulunulan likidite krizinin aşılması için bir süreden bu yana kreditörler ile gizli görüşmeler yürütüyordu ve nakit temin edilememesi halinde iflas başvurusu yapılmasının gerekeceğini bildirmişti.

Kriptoda 2022'nin en büyük krizi olan FTX'in gürültülü iflas sürecinin ardından Genesis'in de aynı akıbeti yaşaması bekleniyordu. FTX'te yaşananların ardından çekimleri askıya alan Genesis'in fon olmadan iflas edeceği uyarısında bulunulmuştu.

FTX'in hesabında 175 milyon doları kalan Genesis ise son olarak 10 Kasım'dan itibaren çekimleri durdurmuştu.

Netflix'te abone sayısının artışı

Netflix son olarak abone sayısının geçen yılın son çeyreğinde 7,7 milyon artış gösterdiğini açıkladı. Bu rakam piyasa beklentilerinin oldukça üzerine çıkıldığına işaret etti.

Netflix ayrıca aralık ayına kadar olan üç aylık dönemde kendi tahminlerini ve piyasanın abone büyümesi tahminlerini büyük ölçüde aşarak, yayın şirketleri için kötü geçen bir yılın ardından modelinin sürdürülebilirliğine olan inancı yeniden canlandırdı.

Netflix hisseleri ise piyasa öncesi işlemlerde bu gelişmelerle yaklaşık %6 yükseldi.

Netflix'te piyasaların izlediği bir diğer önemli gelişme ise kurucu Reed Hastings'in İcra Kurulu Başkanlığı'na yükselmesi oldu. 

Google işten çıkarma yapmaya hazırlanıyor

Google'ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ:GOOGL), büyümesi yavaşlarken karlılığını yeniden sağlamak amacıyla 12.000 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

Big Tech tarafından fazla personelin toplu olarak işten çıkarılması serisinin sonuncusu olan kesintiler, grubun iş kollarına ve coğrafyalarına yayılacak. Google'ın bu hamlesi ise Microsoft'un benzer bir hamlesinden sadece günler sonra geldi.

CEO Sundar Pichai personeline gönderdiği bir notta ise şunları kaydetti: "Geçtiğimiz iki yıl boyunca dramatik büyüme dönemleri yaşadık. Bu büyümeyi desteklemek için, bugün karşı karşıya olduğumuzdan farklı bir ekonomik gerçeklik için işe alındık."

Alphabet hisseleri ise piyasa öncesi işlemlerde maliyet düşürmenin şirket için olumlu olabileceğinin düşünülmeye başlanmasıyla %1,6 oranında yükseldi.

REKLAMI KAPAT X