Küresel temettü ödemeleri üçüncü çeyrekte geriledi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Küresel temettü ödemeleri üçüncü çeyrekte geriledi
Doviz.com
19.11.2023 17:43

Küresel çapta temettü ödemeleri üçüncü çeyrekte %0,9 düşerek 421,9 milyar dolara geriledi.

Şirketlerin dalgalı seyir izleyen emtia fiyatlarıyla mücadelesi sonrasında üçüncü çeyrekte küresel temettü ödemelerinde geri çekilme yaşandı.

Janus Henderson'ın küresel temettü endeksine göre küresel olarak temettü ödemeleri üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 düşerek 421,9 milyar dolara geriledi. Bu durum ise 2023 yıl sonu temettü tahmininin bir önceki tahmin olan 1,64 trilyon dolardan 1,63 trilyon dolara çekilmesine yol açtı.

Janus Henderson’dan Ben Lofthouse ise madencilik ve kimyasallar gibi emtia ile ilgili sektörler haricinde, şirketlerin temettü büyümesinin genel olarak güçlü kalmaya devam ettiğini söyledi.

Janus Henderson’ın raporuna göre küresel ölçekte iki büyük temettü kesintisi yapan şirket bu gerilemede önemli bir paya sahip oldu. Buna göre Brezilyalı petrol üreticisi Petrobras bir önceki yıla göre 9,6 milyar dolar daha az temettü ödeyerek üst üste ikinci çeyrekte de dünyadaki en büyük temettü kesintisini gerçekleştirdi.

Avustralyalı madenci BHP ise emtia fiyatlarındaki düşüşün bir sonucu olarak keskin bir şekilde düşen kârları nedeniyle ödemelerini 6,9 milyar dolar azalttı. BHP, 2021 ve 2022 yıllarında dünyanın en fazla temettü ödeyen şirketiydi.

Madencilik şirketlerinin yarısından fazlası da temettülerini azaltırken, her yıl ödemelerini artırmayı taahhüt eden şirketler aşamalı olarak temettü politikalarından da uzaklaşmaya başladı.

Yüksek faiz oranları nedeniyle kârlarını artıran bankalar ise üçüncü çeyrekte temettü büyümesine en büyük katkıyı yaparak yıllık bazda 5,8 milyar dolar artış sağladı.

İLGİLİ MAKALE Temettü nedir? Temettü yatırım stratejileri nelerdir?
İLGİLİ HABER Kasım ayında temettü dağıtacak 9 şirket ve temettü miktarları Yatırımcılar, Orta Doğu’daki gerginliklerin gölgesinde borsanın kasım ayı performansını merakla beklemeye başlarken; bazı yatırımcılar ise kısa vadeli hareketlerden arındırılmış bir şekilde temettü yatırımına devam ediyor. İşte kasım ayında temettü ödeyecek 9 şirket ve temettü miktarları...
REKLAMI KAPAT X