Piyasa katılımcısı yorumladı: Halka arz furyası devam edecek mi?

Okuma Süresi: 1 Dakika
Piyasa katılımcısı yorumladı: Halka arz furyası devam edecek mi?
Doviz.com
15.11.2023 10:59

Piyasa katılımcıları, halka arzların sayısının hız kesmeden artmaya devam ettiği bir dönemde sürecin sürdürülebilir olmadığına dikkat çekerek, uyarıda bulundu.

Bloomberg HT yayınına katılan İstanbul Portföy Yönetim Kurulu Üyesi Burak Üstay, halka arz furyasının devam edeceğini düşünmediğini söyledi.

Üstay ayrıca faizlerin daha cazip hale gelmesi sebebiyle risksiz gelir elde etmek için yatırımcıların mevduat faizine yönlenebileceğini belirtti.

Üstay konuyla ilgili ise şunları kaydetti:

“Halka arz furyasının çok fazla devam edeceğini düşünmüyorum. Çünkü baktığınızda oradan da ciddi bir kaynak çıkışı oluyor, satışlar ciddi bir para çekilişine neden oluyor.

Borsanın en büyük rakibi faizdir. O da oldukça cazip seviyelere yükseldi. Şu anda bile politika faizinin yüzde 35’te olduğu bir yerde rahatlıkla herhangi bir bankada yüzde 40’lı seviyelerde mevduat faizi alabiliyorsunuz.

Yani aylık yüzde 3’e yakın hatta üzerinde faiz almak, risksiz bir gelir elde etmek piyasada mümkün olmaya başladı. Faiz anlamlı bir şekilde yukarıya çıkıyor, mevduat faizlerin yüzde 2,5-3 seviyesine oturmasından beri de borsada ciddi bir düzeltme hareketi görüyoruz.”

İLGİLİ HABER Son 10 yılda halka arz edilen şirketlerin performansı ne durumda? Borsa İstanbul’da halka arz furyası gün geçtikçe artış gösterirken; uzmanlar, 2010-2014 arasındaki benzer sürece dikkat çekerek o dönem halka açılan 117 şirketin 17’sinin iflas ettiğini belirtti.
REKLAMI KAPAT X