TCMB'nin ihtiyaç kredilerine yönelik düzenlemesi, bankacılık sektöründe satışları hızlandırdı

Okuma Süresi: 1 Dakika
TCMB'nin ihtiyaç kredilerine yönelik düzenlemesi, bankacılık sektöründe satışları hızlandırdı
Doviz.com
13.03.2023 11:35

Bankacılık endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ihtiyaç kredilerine yönelik getirdiği yeni düzenleme sonrasında, BIST 100 endeksinden negatif ayrışarak satıcılı bir seyir izliyor.

Yurt içi piyasalarında seçim atmosferine girilirken, bir yandan da deprem felaketi sonrasında oluşan ekonomik tedirginlikleri gidermek amacıyla yapılan regülasyonlarla dalgalanma yaşanmaya devam ediyor.

Buna göre TCMB,  referans faizin üzerinde oluşacak ihtiyaç kredisi faizi uygulamalarında bankaların menkul kıymet tutma yükümlülüğüne tabii olacağını bildirdi.

Merkez Bankası’nın ihtiyaç kredilerine yönelik yaptığı son hamle ise bankacılık sektörü üzerindeki satış baskısını doğrudan artırdı. 

Bankacılık endeksi ise TCMB'nin bu son hamlesi öncesinde son bir haftada yüzde 15 getiri sağlamışken; yeni haftada bu regülasyonun etkisiyle satıcılı bir seyir izliyor.

Buna göre bankacılık endeksi, yeni haftanın ilk işlem gününe yüzde 0,31 değer artışıyla başlarken sonrasında pozitif seyreden BIST 100 endeksine rağmen negatife döndü. Endeks, sabah ilk işlemlerde yüzde 2'nin üzerine varan değer kaybı yaşadı.

Bankacılık endeksi, bugün saat 11:30 itibarıyla ise yüzde 1,86 oranında düşüşle 4 bin 997 puandan işlem görüyor. 

BIST 100 endeksi ise aynı dakikalarda yüzde 0,26 oranında yükselişle 5 bin 398 seviyesinden işlem görüyor.

Uzmanlar, TCMB’nin yeni adımının kısa ve orta vadede ise bankacılık sektörünün marjlarını daraltabileceği uyarısında bulunuyor.

REKLAMI KAPAT X