500 TL'lik banknot tartışmasında ekonomistlerin son yorumları

Okuma Süresi: 2 Dakika
500 TL'lik banknot tartışmasında ekonomistlerin son yorumları
Doviz.com
08.12.2023 14:24

Paranın satın alma gücünde yaşanan gerileme sonrasında alevlenen 500 TL'lik banknot tartışmasına yönelik ekonomistler değerlendirmede bulundu. İşte konuyla ilgili son yorumlar..

2009 yılında piyasaya sürülen 200 TL banknotun Amerikan Doları karşılığı yaklaşık 135 dolardı. Ancak bugünlerde değeri 7 doların altına kadar düştü.

Bu gelişmenin ardından zaman zaman yeni banknot basılacağına dair söylentiler çıksa da, bu iddialar şimdiye kadar resmi kurumlarca yalanlandı.

İLGİLİ HABER 500 TL’lik banknot basılacak mı, paradan sıfır atılacak mı?: TCMB Başkanı Erkan yanıtladı Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, başta 500 TL’lik baknot basılması ve paradan sıfır atılması olmak üzere milletvekillerinin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı.

Son günlerde yeniden tartışma konusu olan 500 TL'lik banknot basımını ekonomistler de farklı açılardan gündeme taşıdı.

TCMB eski Başekonomisti Hakan Kara, piyasada halen en büyük banknot olan 200 TL'nin kullanımdaki payının yüzde 68,9 olduğuna dikkat çekerken, bu miktarın hala 2004 yılındaki en büyük banknot olan 20 TL'nin yüzde 84,8'lik kullanım oranınına erişmediğini aktardı.

Kara, dolaylı olarak 500 TL'lik banknotun basılması için henüz uygun şartların oluşmadığına dikkat çekti.

Konuya ilişkin sosyal medya platformu X'ten açıklama yapan Kara, "En büyük banknot olan 200 TL'nin kullanımdaki payı %68,9’a gelmiş. Çok yüksek ve verimsiz ama rekor değil. Para reformu yapılmadan önce 2004 yılında en büyük kupürün (20 milyonluk banknot) payı %84,8’e ulaşmıştı" dedi.

Kaynak: Hakan Kara - X

Ekonomist Uğur Gürses ise 500 TL'lik banknotların basılması gerektiğini düşünenler arasında yer aldı.

Buna göre Gürses, bu konuda sosyal medya hesabından Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'a çağrı yaparak şunları söyledi:

"Merkez Bankası'nca neden yeni bir tertip 200'lük basılıyor? Çünkü belli ki mevcutlar yetmiyor; emisyon yedek deposu da boşalıyor. Peki o zaman neden 500'lük basılmıyor? Çünkü siyasi polemik konusu olacağını düşünüyor olmalılar. 'Siyasi polemik olacak kaygısı' ihtiyaçların ötelenmesini mi getirmeli?

Bir not da Merkez Bankası'nın yaptığı hataya dair; normalde 6. tertip demeleri gerekirken 7. tertip ilanı yapmışlar. 6. Tertipte 200'lük var mıymış ki?"

Kaynak: Uğur Gürses - X

Öte yandan, Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu da geçen yıllarda da gündeme getirdiği 500 TL’lik yeni banknotların yerel seçimden sonraki 3 ay içerisinde basılacağını öne sürdü.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası rezervlerindeki artışı uzmanlar nasıl değerlendirdi? Uzmanlar, TCMB toplam rezervlerinin 140 milyar doları aşmasının ardından rekor seviyeye çıkan rezerv verilerini değerlendirdi.
REKLAMI KAPAT X