Dolar ABD'den gelecek tarım dışı istihdama odaklandı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Dolar ABD'den gelecek tarım dışı istihdama odaklandı
Doviz.com
02.12.2022 10:50

Fed’den gelen güvercin mesajlar yatırımcıların risk iştahını artırarak dolar endeksinde geri çekilmeye sebep olurken haftanın son gününde dolar, ABD'den gelecek tarım dışı istihdam verisine odaklandı.

Dolar/TL, son dönemlerde dolar endeksinde yaşanan keskin değer kayıplarına rağmen yatay hareketlerine devam ederek 18,6383 seviyesinden işlem görüyor.

Euro/dolar, bugün saat 10:45 itibarıyla %0,15 artışla 1,0540 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise, %0,19 düşüşle 104,5257 seviyesinden işlem görüyor.

Fed Başkanı Powell'ın önümüzdeki aylarda daha küçük miktarlarda faiz artışına gidilebileceğini belirtmesiyle dolar karşısında güçlenen diğer para birimleri bu haftayı güçlü kazançlarla kapatmaya hazırlanırken, haftanın son gününde küresel piyasalarda temkinli bir seyir hakim oldu.

Ancak, özellikle asya piyasaları karşısında dolar endeksi bu hafta önemli geri çekilmeler gösterdi. Dolar, Japon yeni karşısında 18 Ağustos tarihinden bu yana ilk kez 135 seviyesinin altına geriledi ve 134,62 seviyesini gördü.

Çin'de ise, Sıfır-Covid politikasının gevşetileceği yönündeki beklentiler dolar endeksindeki gevşemeyle birleşince Çin yuanı bu hafta %2'ye yakın değer kazandı.

Ancak Powell, ülkede enflasyonun inatçı bir şekilde yüksek kalmaya devam etmesi halinde ABD'de faiz oranlarının beklenenden daha yüksek seviyelerde zirve yapabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Perşembe günü açıklanan verilere göre, Fed'in fiyat baskıları konusunda incelediği gösterge olan Amerikalıların kişisel tüketim harcamaları ekimde %0,8 arttı. Kişisel tüketim harcamaları eylülde ise %0,6 artış göstermişti. Bu veri, harcamaların yüksek kalmaya devam ettiğini göstererek piyasalar üzerinde bir miktar soğuma yaşanmasına sebep oldu.

Ancak yatırımcıların asıl odağında günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ve ülkenin istihdam piyasasının kasım ayında bir miktar soğuduğunu göstermesi beklenen ABD tarım dışı istihdam verisi olacak.

Fed, bu yıl enflasyona karşı aldığı önlemlerin bir parçası olarak iş gücü piyasasında da bir miktar soğuma görmeyi hedeflediğini belirtmişti.

REKLAMI KAPAT X