Dolar tarihinde ilk kez 30 lirayı aştı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Dolar tarihinde ilk kez 30 lirayı aştı
Doviz.com
11.01.2024 10:31

Döviz kurlarındaki kademeli yükseliş, yeni rekorları da beraberinde getirdi. İşte dolar ve euroda son durum...

Dolar kuru haftanın dördüncü işlem gününde 30 lirayı aşarak tarihi zirvesini 30,0098 TL'ye yükseltirken, saat 10.30 itibarıyla yüzde 0,16 yükselişle 30,0072 TL seviyesinden fiyatlanıyor.

Kur, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 29,9705 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne 29,9797 TL seviyesinden başlamıştı.

Euro 33 TL'nin üzerinde

Euro kuru ise 33 TL'nin üzerini test ederken tarihi zirvesini 33,1077 TL'ye taşıdı. Euro, şu dakikalarda yüzde 0,59 artışla 33,0834 TL'de bulunuyor.

İngiliz sterlini ise aynı dakikalarda yüzde 0,71 artışla 38,4643 TL'de işlem görüyor.

Gözler ABD enflasyonunda

Küresel piyasalar ise bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verilerini bekliyor.

Analistler, bugün ABD'de açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin, Fed'in gelecekteki faiz kararlarını şekillendirebileceğini belirterek, ülkede yıllık enflasyonun yüzde 3,2 olmasının beklendiğini hatırlattı.

Söz konusu verilerin piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini vurgulayan analistler, yarından itibaren yoğunlaşacak bilanço döneminin de hisse ve sektör bazlı oynaklığı artırabileceğini ifade etti.

İlk faiz indirimi martta bekleniyor

Enflasyon verileri öncesinde para piyasalarında, Fed'in ocak toplantısında faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, mart toplantısında ise yüzde 67 ihtimalle ilk faiz indirimini gerçekleştirebileceği fiyatlanıyor.

Dün, Fed yetkililerinden gelen açıklamalar da takip edilirken, New York Fed Başkanı John Williams, enflasyon hedefine tam anlamıyla ulaşabilmesi için bir süre daha kısıtlayıcı politika duruşunun sürdürülmesi gerekeceğini düşündüğünü söylemişti.

Fed'in enflasyonun yüzde 2'ye doğru gideceğinden emin olduğunda faiz oranlarını düşürebileceğini de kaydeden Williams, enflasyonun 2024'te yüzde 2,25'e, 2025'te de yüzde 2'ye düşeceğini öngördüğünü ifade etti.

İLGİLİ ANALİZ Dolar endeksinde ilerleyiş Fed üyelerinden gelen şahin açıklamalarla desteklendi Dün Fed üyelerinden gelen şahin tondaki açıklamalar dolardaki pozitif görünümü desteklerken piyasaların faiz indirimi senaryolarını fiyatlaması, dolarda yukarı - yatay seyrin sürmesini sağladı.
İLGİLİ HABER Dolar kuru 30 liranın eşiğinde: Gözler Moody's ve New York'ta Eylül ayından bu yana sınırlı yükselişini sürdüren dolar/TL, 30 lira eşiğine geldi. Piyasalar ise dolardaki kademeli yükselişin ortasında Moody's’in olası kredi notu güncellemesini ve Merkez Bankası'nın New York'ta gerçekleştireceği Yatırımcı Günü toplantısını beklemeye başladı.
REKLAMI KAPAT X