Dolar/TL 5,75'e sıçradı

Dolar/TL Türkiye'nin Suriye operasyonuna ilişkin ABD açıklaması ardından 5,7506 seviyesine yükseldi. Piyasalar açıklamanın ardından operasyon sürecinin nasıl ilerleyeceğine ilişkin gelişmeleri ve siyasilerin olası açıklamalarını takip edecek.

ABD-Çin ticaret müzakerelerinin bu hafta Perşembe ve Cuma günü yeniden başlaması planlanıyor. Çinli üst düzey yetkili Liu He, Perşembe ve Cuma günü Washington'da ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine

Bakanı Steven Mnuchin ile birararaya gelecek.

Erken işlemlerde:
- dolar en düşük 5.7060 lira ve en yüksek 5.7506 lirayı gördükten sonra, 5.73 - 5.74 lira aralığında,
- euro en düşük 6.2643 lira ve en yüksek 6.3070 lirayı gördükten sonra, 6.29 – 6.30 lira aralığında,
- sterlin en düşük 7.0270 lira ve en yüksek 7.0761 lirayı gördükten sonra 7.06 – 7.07 lira aralığında hareket ediyor.

Kansas City Merkez Bankası (Fed) Başkanı Esther Geogre, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu aşamada yeni bir faiz indirimi yapmasına gerek olmadığını savundu.

Fed'in düşük enflasyonu yükseltme amacıyla faizleri düşürmesi gerektiği yönündeki görüşlere karşı çıkan George, düşük enflasyonun büyük ölçüde küresel gelişmelere bağlı olduğunu vurguladı.

Ulusal İş Ekonomisi Derneği'nin (National Association for Business Economics - NABE) Denver'daki etkinliğinde konuşan George, "Mevcut koşullarda düşük enflasyon konusunda endişe etmek gereksiz görünüyor. ABD ekonomisi hali hazırda, düşük enflasyon, düşük işsizlik ve ılımlı büyüme görünümünün devam işaret ettiği iyi bir yerde... Eğer tüketicilerin güvenlerini kaybetmekte olduklarını görürsem, bu olabilir, faiz konusunda kararını yeniden düşünürüm" dedi.