Dolar/TL yeniden 33 sınırında

Okuma Süresi: 2 Dakika
Dolar/TL yeniden 33 sınırında
Doviz.com
10.07.2024 11:03

Dolar, Türk lirası karşısında 33 seviyesini bir kez daha test etti. Peki, kurda yıl sonuna ilişkin beklentiler ne yönde? İşte detaylar..

Dün kapanışını 32,94 TL seviyesinden yapan dolar/TL, yeni günde 33 TL sınırını aşarak saat 10.45 itibarıyla 33,02 TL’den işlem görüyor.

Yerel seçimler sonrasında dolar karşısında nisan ayını yatay, mayıs ayını ise çok sınırlı değer artışı ile kapatan TL, haziranda ise yüzde 1,9 değer yitirmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Merkez Bankası piyasadan döviz almasaydı doların 30 liranın altına düşebileceğini söylemişti.

Rezervler tarihi noktada

Merkez Bankası ise Bakan Şimşek’in bahsettiği doğrultuda döviz alımlarına devam ediyor.

Ekonomist Ali Orhan Yalçınkaya'nın yaptığı hesaplamalara göre, brüt rezervler 5 Temmuz haftasında 5,5 milyar dolar artarak 148,4 milyar dolar ile rekor düzeye ulaştı. 28 Haziran haftasında Merkez'in rezervi 142,9 milyar dolar düzeyindeydi.

Aynı dönem itibarıyla net uluslararası rezervler ise 4 milyar dolar artarak 43,4 milyar dolara yükseldi. Söz konusu haftada Merkez Bankası'nın nette 5,3 milyar dolar döviz alımı yaptığı hesaplandı.

Kurda beklentiler ne yönde?

Ekonomi kurmaylarının attığı adımların piyasada etkisini göstermesi sonrası yabancı bankalar Türkiye’ye yönelik rapor paylaşmaya devam ediyor. Bu kapsamda son olarak Commerzbank, dolar/TL'de yıl sonu için 35 tahminini koruduklarını, HSBC ise kurda yıl sonu tahminlerinin 36 lira olduğunu duyurmuştu.

İLGİLİ HABER İki yabancı banka dolar/TL’de yıl sonu tahminini açıkladı Türkiye’ye ilişkin değerlendirmede bulunan HSBC’nin ardından Commerzbank da Türkiye’ye yönelik yeni bir rapor yayımladı. Bankaların raporlarında enflasyon görünümünden yıl sonuna dolar/TL tahminine kadar pek çok detay yer aldı.

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nde ise katılımcıların 2024 yıl sonu dolar/TL beklentisi 37,75 TL, 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 41,41 TL olarak belirlenmişti.

Bir önceki dönemde beklentiler ise sırasıyla 38,78 ve 41,80 TL olmuştu.

Kaynak: TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi

İLGİLİ ANALİZ Seçim sonuçlarının döviz kurları üzerindeki etkisi İngiltere ve Fransa’da gerçekleşen erken seçimlerin sterlin üzerinde pozitif etkisi olurken, euroda etki ise negatif oldu. Önümüzdeki günlerde ABD’de yapılacak olan başkanlık seçiminin dolar üzerinde nasıl bir etki yapacağını şimdiden kestirmek ise oldukça zor.
REKLAMI KAPAT X