Dolar yeniden 27 lira sınırını aştı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Dolar yeniden 27 lira sınırını aştı
Doviz.com
18.09.2023 10:22

Dolar/TL yaklaşık bir aylık aranın ardından bugün yeniden 27 liranın üzerine yükseldi. Piyasalar ise hafta boyunca merkez bankalarının açıklayacağı faiz kararlarını beklemeye başladı.

Dolar/TL, ılımlı yükselişine devam ederek 27 seviyesinin üzerine çıkarken, piyasada bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başta olmak üzere ABD, İngiltere ve Japonya faiz kararları yakından takip edilecek.

Bu gelişmelerin ortasında dolar kuru ise TCMB’nin 24 Ağustos’taki 750 baz puanlık faiz artışı sonrasında sert bir gerileme kaydettikten sonra geçen 25 günlük aranın ardından bugün tekrar 27 seviyesinin üzerine çıktı.

Kurun kısa vadeli seyri için gözler ise TCMB’nin 21 Eylül Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararına çevrildi.

Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki yeni TCMB yönetimi, politika faizini seçimlerden itibaren 16,5 puan yükseltmişti.

Eylül ayı toplantısına yönelik Reuters anketine katılan 16 ekonomistin tamamı ise yüzde 25 seviyesindeki politika faizinde artış beklerken, tahminleri yüzde 27,5 ila yüzde 31 bandında yer aldı.

Bu hafta ayrıca ABD Merkez Bankası da dahil olmak üzere İngiltere ve Japonya merkez bankaları da para politikası toplantısı düzenleyecek.

Fed’in politika faizini sabit tutacağını fiyatlayan piyasalar, ekonomi ve faizlere ilişkin açıklanacak güncel tahminlere ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına odaklanacak.

İLGİLİ ANALİZ Bu hafta piyasaların takip edeceği dört önemli gelişme ECB’nin geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği eylül ayı para politikası toplantısının ardından piyasalar bu hafta Fed ve TCMB’nin faiz kararları ile İngiltere enflasyon ve ABD PMI verilerini takip edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet BM Genel Kurulu görüşmelerine katılmak amacıyla ABD'ye gitti. Yoğun bir görüşme trafiği olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çarşamba gecesi de yatırımcılarla bir araya gelmesi ve Türkiye'ye yönelik yatırım görüşmeleri gerçekleştirmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABER Erdoğan ile Musk görüştü: Bakan Kacır görüşmenin detaylarını paylaştı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tesla ile SpaceX'in kurucusu Elon Musk'ın "Türkiye'nin Tesla yatırımı için en önemli adaylar arasında olacağını ifade ettiğini" bildirdi.
REKLAMI KAPAT X