Euroda yükseliş sürüyor: 20,70 seviyesi aşıldı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Euroda yükseliş sürüyor: 20,70 seviyesi aşıldı
Doviz.com
02.02.2023 09:48

Avrupa Merkez Bankası'nın bugün gerçekleştireceği para politikası toplantısı öncesinde yükselişini sürdüren Euro/TL, 20,7606 seviyesini test ederek yeni rekor seviyesine ulaştı.

Euro/TL, saat 09:45 itibarıyla %0,20 artışla 20,7093 seviyesinden işlem görüyor.

Euro/dolar ise %0,18 artışla 1,1006 seviyesinden işlem görüyor.

Dün en düşük 20,3827 TL seviyesini gören euro, günü 20,6684 TL seviyesinde kapatmıştı.

Euro/TL 5 Ocak tarihinde ise 19,7628 son bir ayın en düşük seviyesine inmişti. 

Euro/dolar paritesi ise dün en düşük 1,0852 seviyesini gördükten sonra günü 1,0990 seviyesinden kapatmıştı. Parite yaklaşık on ayın en yüksek seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

ECB'nin faiz kararı ne olacak?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugün TSİ 16:15'te faiz kararını açıklayacak.

Piyasaların genel beklentisi ECB'nin 50 baz puanlık bir artışa gitmesi yönünde.

ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede sıcak hava koşullarıyla birlikte kayda değer düşüş gösteren doğal gaz fiyatları sayesinde Euro Bölgesi'nde ekonomik tahminlerin iyileşme kaydettiğini belirtti.

Şu anda Euro Bölgesi ekonomisinin resesyondan kurtulmuş gibi göründüğünü ifade eden Houte, manşet enflasyonun ileriki aylarda önemli derecede düşüş gösterebileceğini aktardı.

Ancak, Houte, bu sebeplerle ECB'den güvercin bir yaklaşım gelebileceğini düşünmenin yanlış olacağını dile getirdi.

Bankanın toplantıda çekirdek enflasyona vurgu yapacağını kaydeden Houte, çekirdek enflasyonun hala yüzde 5 civarında seyrettiğini belirtti.

Houte, bu bağlamda çekirdek enflasyonun manşet enflasyondan çok daha yavaş düşmesi ve bu yılın sonunda hala yüzde 3'ün üzerinde kalmasının muhtemel olduğunu ifade ederken, bu sebeplerden dolayı şubat toplantısında şahin bir ton takınabileceğini aktardı ve 50 baz puanlık bir faiz artırımı gelebileceğini söyledi.

Houte ayrıca ECB Başkanı Christine Lagarde'ın bundan sonraki aylarda da başka faiz artışlarına işaret edebileceğinin altını çizdi.

Lagarde'ın tahvil faizleri konusuna yoğunlaşmaya çalışabileceğini söyleyen Houte, tahvil faizlerindeki ralli ve finansal koşullardaki gevşemenin ECB'nin sıkılaştırmak istediği alanlar olduğunu belirtti.

Şahinler eskisi kadar güçlü değil

Rabobank ECB ve Euro Bölgesi Makro Strateji Başkanı Elwin de Groot ise ECB'de tartışmalarda şahin grubun hala üstün pozisyonda bulunduğunu ancak sınırsız hareket alanına sahip olamadıklarını aktardı.

Enerji fiyatlarındaki düşüşle enflasyona dair görünümün iyileştiğini dile getiren Groot, potansiyel olarak güçlü büyüme söylemlerinin arttığını ve bunun da uzun vade için enflasyon risklerine işaret edebileceğini söyledi.

Groot, 50 baz puanlık artış amacının iyi bir şekilde ifade edildiğini ancak bankanın toplantıda aralık ayındakinden daha az ipucu verebileceğini belirterek, bu durumun mart ayında 50 baz puanlık bir artış için fiyatlanan para piyasalarında da aşağı yönlü riskleri artırabileceğini aktardı.

50 baz puanlık artışın neredeyse kesin gibi gözüktüğünü dile getiren Groot, ''Hala mart ayından itibaren ECB'nin faiz artırım hızını 25 baz puana indirebileceği beklentisine sahibiz ancak ekonomiye ilişkin güçlü görünüm ücretlere dair yukarı yönlü baskılarla bu 25 baz puanlık artış ertelenebilir.'' dedi.

REKLAMI KAPAT X