Getiri yarışı kızıştı: Borsa, altın ve dolarda beklenti ne yönde?

Okuma Süresi: 5 Dakika
Getiri yarışı kızıştı: Borsa, altın ve dolarda beklenti ne yönde?
Doviz.com
10.03.2024 16:28

Yerel seçimlere üç hafta kala yatırımcıların aklındaki en kritik soru, bu dönemde hangi enstrümanın seçilmesi gerektiği. İşte uzmanların borsa, altın ve dolara ilişkin tahminleri..

31 Mart tarihinde gerçekleşecek yerel seçimler, yılbaşından bu yana piyasa katılımcılarının yakın takibindeydi. Uzmanlar ise yaklaşan yerel seçimlere yönelik volatilitenin her iki yönde de artabileceğini belirtti.

İşte uzmanların borsa, altın ve dolara ilişkin son tahminleri:

Ahlatcı Yatırım Hazine Müdürü Arda Coşar

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 9.400 seviyesinden yaklaşık 8.700 seviyesine kadar geri çekildikten sonra, şu an yukarı yönlü tepki verme çabasında. 8.600 ana destek seviyesine kadar geri çekilmeler olsa da bu seviyelerin uygun fiyatlar olduğunu ve kalıcı olmayacağını düşünüyorum ancak her zaman söylediğimiz gibi seçici olmakta fayda var. 2024 beklentileri olumlu, satış ve kârını artırması beklenen, öte yandan uygun ve makul çarpanlarda işlem gören sektör ve hisseler tercih edilmeli. Beklentilerden dolayı ya da borsa da oluşan kısa vadeli akımlardan dolayı çok yüksek çarpanlara ulaşmış hisselere karşı temkinli olunmalı, dikkatli bir çeşitlendirme yapılmalı ayrıca ürün marjlarından dolayı kâr miktarı gerilemiş sanayi şirketleri var. Bu durum hisse senedi fiyatına yansımış, hisse senedi fiyatı borsanın gerisinde kalmış; hatta şirketin kendisi kendi hisselerini topluyor. Kâr marjlarının ve talep koşullarının düzelmesi durumunda bu hisseler ciddi performans gösterebilir. Portföylerde bu şirketlere sınırlı da olsa yer verilebilir. Makro beklentilerden dolayı sınırlı olmak üzere özel ve büyük banka hisse senetleri de portföylere eklenebilir.

İhtiyaç dışı nakit tutulmamalı

Diğer yandan BIST tarafında olmak istemeyen yatırımcılar için altın geçen sene en çok performans gösteren ürün oldu. Muhtemelen bu sene de altın tarafında yıl genelinde dalgalı olmakla beraber yukarı yönlü eğilim göreceğimizi düşünüyorum. (Ons altın) Şu an 2.020’li seviyelerden 2.150’ye doğru hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Eğer bu seviyeden 50-100 dolar arası geri çekilme olursa alım için uygun yerler olabilir. Gümüş, altına göre geride kaldı; orta ve uzun vadede altına nazaran daha fazla potansiyel barındırdığını düşünüyorum.

ABD borsaları, FED beklentileri ve resesyon olmaması nedeni ile 2023 yılında iyi performans gösterdi. FED beklentilerinden dolayı bu sene bir süre daha olumlu performans gösterebilir. Bu açından ABD hisselerine dayalı yatırım fonları iyi bir tercih olabilir. TL ve dövizde nakit ihtiyaç dışı fazla tutulmamalı. TL faizli ürünler ise kısa vade de parayı park etmek için kullanılabilir ama uzun dönemli yatırım için avantajlı olduklarını düşünmüyorum.

Ata Yatırım Araştırma GMY Cemal Demirtaş

Yerel seçimler öncesi yine ağırlıklı olarak TL varlıklarda yatırım yapılabilir. Zaman zaman korunma amaçlı dövize kayış riski olsa da, ekonomi yönetiminin, özellikle sıkı para politikalarına devam edeceğinin altını çizdiğini ve uygulanan programdan endişe için biraz erken olduğunu düşünüyoruz.

Portföylerde yüzde 40 hisse, yüzde 30 sabit getiri tahvil ve/veya mevduat, yüzde 25 döviz ve %5 de altın olmak üzere dengeli bir portföy oluşturulabilir. Düşük riskli ve kısa vadeli yatırımcılar, hisse ağırlığını bizim gördüğümüz ideal yüzde 40’ın altında bir seviyede tutabilirler.

Ata Yatırım olarak beğendiğimiz hisseler:

1. GRUP Coca Cola İçecek (CCOLA), Migros (MGROS), Sabancı Holding (SAHOL), Şok Marketler (SOKM), Tüpraş (TUPRS), Turkcell (TCELL), Ülker (ULKER)

2. GRUP Aksa Enerji (AKSEN), Aygaz (AYGAZ), Bim (BIMAS), Tofaş (TOASO), Tav Hava Limanları (TAVHL)

İLGİLİ HABER Borsada son iki ayda yatırımcısına en çok kazandıran 4 teknoloji fonu Fitch'in Türkiye'ye yönelik değerlendirmesi öncesinde borsada çekimser bir seyir izlenirken teknoloji hisselerinin performansı ise dikkat çekmeye devam ediyor. İşte borsada son iki ayda yatırımcısına en çok kazandıran 4 teknoloji fonu..

InvestAZ Araştırma ve Strateji Birim Müdürü Mehmet Bilal Bircan

Yerel seçimler yaklaşırken piyasalardaki oynaklık da dikkat çekiyor. Hâl böyle olunca yatırımcılar, portföylerini risk toleranslarına uygun şekilde ayarlamakta zorlanabiliyor. Özellikle bir yanda yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 20 yükselen BIST-100 endeksi, bir yanda geride bıraktığımız hafta kur ve altın tarafında yaşanan yukarı yönlü ivmelenme ile yatırımcılar, seçim öncesinde nasıl bir portföy oluşturulmalı sorusuna odaklandı. Bu üç finansal enstrüman özelindeki fiyatlamalara baktığımızda ise TCMB’nin kasım ve aralık ayı toplantılarında sıkılaştırıcı adımların sonuna yaklaşıldığı mesajları sonrasında yeni yılla birlikte borsada yükselişler öne çıkmaya başladı. Öyle ki BIST-100 endeksi yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 20 yükseliş sergiledi. Hacim tarafındaki toparlanma ve yükselişin birkaç hisse tarafından domine edilmeyip, genele yayılması ise borsadaki yükselişleri bu süreçte destekleyen faktörler oldu. Ancak geride bıraktığımız iki haftada, yatırımcıların kâr realizasyonu mu, yola devam mı sorusuna; kâr realizasyonu şeklinde tepki gösterdiğini izledik. Geçtiğimiz haftanın ilk yarısında satışların hızlandığı BIST-100 endeksi son bir ayın en düşük seviyesi olan 8.750 seviyesinin altını test etti. Haftanın devamında ise alımların yeniden öne geçtiği BIST-100 endeksi tekrar 9 bin seviyesine geldi. Seçim sonrası süreçte, TCMB’nin sıkılaştırıcı adımlarının borsa üzerinde baskı unsuru olmaya devam etmesi beklense de, yıl sonu BIST-100 endeksi tahminleri 12 bin üzerinde yoğunlaşmaya devam ediyor. Seçim sonrasında yabancı yatırımcı girişlerinin hızlanmasına yönelik beklentileri de dikkate aldığımızda, yatırımcılar için fırsat sunmaya devam etmesi beklenen bir Borsa İstanbul’dan bahsedebiliriz. Yılın devamında yükseliş trendinin devam etmesini öngördüğümüz BIST-100 endeksi için geri çekilmeler, alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Gram altında 3 bin TL üzeri gündemde

Altın ve döviz cephesinde ise FED tarafından gelecek faiz indirimleriyle, özellikle yılın ikinci yarısında ons altında yükselişlerin hızlanması bekleniyor. Mevcut durumda FED yetkilileri faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda aşırı temkinli duruşunu sürdürmeye devam etse de, 2024 yılı için toplam da 75 baz puanlık üç faiz indirimi öngörülmekte. Dolayısıyla böyle bir durumda ons altında 2.500 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceği tahmin ediliyor. Ons altındaki yükselişin yanı sıra dolar/TL kurunda da yılın devamında yükselişlerin devam edeceği beklentisiyle, gram altın için yıl sonunda 3 bin TL seviyelerinin üzeri gündeme gelebilir.

İLGİLİ ANALİZ Altın kısa vadeli hedefine nokta atışı ulaştı Altın, geçtiğimiz hafta yükseliş anlamında ciddi ataklar yaptıktan sonra haftayı son derece kuvvetli bir yükselişle kısa vadeli hedefine nokta atışı temasla kapattı.

Dolar/TL’de ise son dönemde yaşanan dalgalanma piyasaların yakın takibinde kalmaya devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz hafta içerisinde bankalar arası piyasa ile serbest piyasa kuru arasındaki makasın açılması odağı buraya çevirdi. TCMB’den sıkı duruşun sürdürüleceği mesajlarının yanı sıra, şubat ayı enflasyonunun beklentileri aşması sonrasında gelen kredi sınırlaması ve kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesisi adımlarına ve seçim sonrasında faiz artış ihtimaline rağmen yıl sonu dolar/TL tahminlerinin 40 TL seviyelerinde yoğunlaştığı görülmekte. Seçim öncesinde tasarruflarını nasıl değerlendireceğini düşünen yatırımcıların bu etkenleri göz ardı etmemesi gerekir. Diğer yandan her yatırımcının risk algısı ve getiri beklentisi farklı olmakla birlikte, birikimlerini, görece dengeli bir portföyde değerlendirmek isteyen yatırımcılar yüzde 40 borsa, yüzde 35 altın ve yüzde 25 döviz olacak şekilde bir sepet oluşturabilirler.

İLGİLİ HABER HSBC, yıl sonuna ilişkin dolar/TL tahminini yükseltti TL’de değer kaybının beklenenden daha hızlı olabileceği konusunda uyarıda bulunan İngiltere merkezli HSBC, dolar/TL’ye ilişkin tahminini yukarı yönlü revize etti.
REKLAMI KAPAT X