Goldman Sachs'tan seçim sonrası TL'ye ilişkin ilk yorum

Okuma Süresi: 2 Dakika
Goldman Sachs'tan seçim sonrası TL'ye ilişkin ilk yorum
Doviz.com
01.04.2024 15:30

Goldman Sachs, seçim sonrası yayımladığı ilk değerlendirmesinde, Türk lirası için olumlu bir performans beklediğini ifade etti.

Goldman Sachs ekonomistleri, seçimin geride kalmasıyla artan sermaye akımlarıyla birlikte Türk lirasının geçtiğimiz aylara kıyasla daha iyi performans sergilemesini beklediğini duyurdu.

Aralarında Clemens Grafe’in de olduğu Goldman Sachs ekonomistleri, Türkiye’deki yerel seçimlerin büyük ölçüde tartışmasız geçmesi sonrasında, mevcut ekonomi politikalarına devam edileceği mesajının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanacağını öngördü.

Raporda, yıl başından bu yana gerçekleşen sermaye çıkışları ve seçim belirsizliği ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerinde ciddi kayıp olduğu da hatırlatıldı.

Bununla birlikte sadece mevcut politikalara devam edilmesiyle önümüzdeki haftalarda sermaye girişinin tekrar başlayacağı ve cari dengedeki hızlı düzelmenin de etkisiyle TL’nin önceki aylara göre çok daha iyi bir performans göstereceği tahmin edildi.

Ekonomi yönetiminden 'kararlılık' mesajları gelmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Ankara’da gerçekleştirdiği “balkon” konuşmasında, ekonomi politikalarının devam edeceğinin sinyalini vermişti.

Erdoğan, AK Parti’nin ciddi kayıp yaşadığı yerel seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından yaptığı konuşmada, “Ekonomide yol haritamız olan OVP ve 12. Kalkınma planımızı bugüne kadar kararlılıkla uyguladık. Enflasyon başta olmak üzere uyguladığımız ekonomi programımızın olumlu sonuçlarını yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise yerel seçimlerin ardından Eylül 2023’te açıklanan Orta Vadeli Programı (OVP) güçlendirerek kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini söylemiş ve ana hedef olan enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürmek için sıkı para, seçici kredi ve gelirler politikasına ilaveten kamuda harcama kontrolü yaparak tasarrufu ön planda tutacaklarını bildirmişti.

İLGİLİ HABER Bakan Şimşek'ten yerel seçim sonrası ilk mesaj Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün gerçekleşen yerel seçimlerin ardından ana hedefin enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürmek olduğunu belirterek, “Sıkı para, seçici kredi ve gelirler politikasına ilaveten kamuda harcama kontrolü yaparak tasarrufu ön planda tutacağız." dedi.
REKLAMI KAPAT X