HSBC, Türkiye’ye ilişkin enflasyon ve büyüme tahminini yükseltti

Okuma Süresi: 1 Dakika
HSBC, Türkiye’ye ilişkin enflasyon ve büyüme tahminini yükseltti
Doviz.com
14.03.2024 11:10

HSBC, 2024 yıl sonu için Türkiye'ye ilişkin enflasyon tahminini yüzde 47,9'dan yüzde 49,4 seviyesine, büyüme tahminini ise yüzde 2,5’ten yüzde 3,1 seviyesine çıkardı.

Seçimlerden sonra politikada büyük bir değişiklik öngörmeyen HSBC, Türkiye ile ilgili beklentilerini revize etti.

HSBC CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner'in hazırladığı 14 Mart tarihli nota göre banka, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 47,9'dan yüzde 49,4 seviyesine yükseltti. 2025 enflasyon beklentisi ise yüzde 29 seviyesinde kaldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son enflasyon raporunda 2024 yıl sonu beklentisi yüzde 36 olarak belirlenmişti.

İLGİLİ HABER Enflasyon Raporu’nun yankıları sürüyor: Ekonomistler ne söylüyor? Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası'nın Enflasyon Raporu'na ilişkin değerlendirmesinde, faiz indirimi için yılın son çeyreğini işaret etti.

HSBC'nin büyüme ve faiz tahmini

HSBC büyümeyle ilgili tahminlerini de revize etti. Buna göre 2024 yılı büyüme tahmini yüzde 2,5'ten yüzde 3,1 seviyesine çıkarıldı. 2025 beklentisi ise yüzde 3,5'ten yüzde 3,6'ya yükseltildi.

HSBC, 2024 yılına ilişkin politika faiziyle ilgili beklentisini yüzde 45'te tutarken, artış olasılığına da dikkat çekti. Banka, enflasyon tahminleri dikkate alındığında faiz indirimlerinin ancak 2025 yılının ilk çeyreğinde yapılabilmesi için alan olduğunu belirtti.

Ekonomide yumuşak inişin öncelik olmaya devam edeceğini öngören HSBC, "Bu da dengesizliklerin yavaş düzeleceği anlamına geliyor. Daha fazla sıkılaştırma ekonominin daha hızlı bir şekilde soğutulmasına yardımcı olacaktır, ancak daha kademeli bir yaklaşım beklemeye devam ediyoruz" dedi.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası’nın faiz kararı ne zaman açıklanacak, beklentiler ne yönde? Beklentileri aşan şubat ayı enflasyon rakamlarının ardından yabancı kurumlardan da faiz artışı beklentileri gelmeye başladı. İşte Merkez Bankası’nın faiz patikasına ilişkin son tahminler..
REKLAMI KAPAT X