“Türkiye'yi piyasa dostu yapmak tehlikeleri ile gelecektir”

Okuma Süresi: 2 Dakika
“Türkiye'yi piyasa dostu yapmak tehlikeleri ile gelecektir”
Doviz.com
09.06.2023 16:19

Wall Street Journal'da yeni ekonomi ekibinin atacağı adımların yaratacağı olası etkiler değerlendirildi. Risklerin göz ardı edilmemesi uyarısında bulunuldu.

Buna göre, Jon Sindreu tarafından kaleme alınan yazıda, “yatırımcıların rasyonel politikalara geçişi kutlamaya meyilli olabileceği ancak sert bir sapmanın da riskleri beraberinde getirebileceği” uyarısında bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, eski Goldman Sachs ve First Republic bankacısı Hafize Gaye Erkan'ın TCMB'nin yeni başkanı olarak seçmesinin, Erdoğan'ın kredi ile beslenen büyümeye ve düşük faiz politikasıyla enflasyonla mücadeleye dayanan ekonomik fikirlerden uzaklaştığına dair son işaret olduğunu da savunan Sindreu, “Yatırımcılar, Erkan'ın yanı sıra Mehmet Şimşek gibi diğer atamaların da Türkiye'yi yeniden piyasa dostu yapabileceğini umuyor. Ancak bu kolay olmayacak" dedi.

Sindreu ayrıca "Son haberler Türkiye'nin dolar cinsinden olan tahvillerine yardımcı olmuş olsa da, liranın serbest düşüşünü durduramadı. Lira bu hafta %11 değer kaybetti. Sorun şu ki, bir geri dönüş alışılmış politikalara dönmek demek, devlet bankalarının para müdahalelerini durdurmak ve nihayetinde sermaye kontrollerini kaldırmak anlamına gelir ki bu durum döviz kurlarına yardımcı olmuştur. Yüksek faiz oranları, en azından kısa vadede, bunu tam olarak dengelemeyecektir. Birçok Wall Street analisti, ekonomiyi yeniden dengelemek için liranın çok daha düşük seviyelere gitmesine izin verilmesi gerektiğini savunuyor. Ancak zaten %40 seviyesinde olan enflasyon, yüksek ithalat fiyatlarının başka bir tehlikeli enflasyonist sarmal üretebilir. Böyle bir senaryo yabancı sermayeyi çok fazla cezbetmez" değerlendirmesinde bulundu.

Tıklayın: Uzmanlar TL'nin değer kazanması için gerekli kriterleri açıkladı

REKLAMI KAPAT X