Akaryakıtta tabela değişti: Benzine zam geldi

Okuma Süresi: 1 Dakika
Akaryakıtta tabela değişti: Benzine zam geldi
Doviz.com
15.02.2024 08:57

Benzinin litre fiyatında gece saatlerinden itibaren geçerli olacak şekilde artışa gidildi. İşte zam sonrası güncel akaryakıt fiyatları..

Akaryakıtta zamlara bir yenisi daha eklendi. Buna göre benzinin litre fiyatına gece saatlerinden itibaren geçerli olacak şekilde 1,54 TL zam yapıldı.

Son zammın ardından bugünden itibaren geçerli olmak üzere İstanbul Avrupa yakasında motorinin litre fiyatı 40,94 TL’ye ulaştı. (Diğer il, ilçe ve dağıtım şirketi bazlı güncel fiyatlar ise akaryakıt sekmemizde listeleniyor.)

Kaynak: Doviz.com - Akaryakıt Fiyatları

Motorin fiyatlarında ise bir değişikliğe gidilmedi. Buna göre İstanbul Avrupa yakasında motorinin litre fiyatı ortalama 44,29 TL'den satılmaya devam ediyor. Motorinin litre fiyatına geçtiğimiz günlerde 2,59 TL zam yapılmıştı. 

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

İLGİLİ HABER Barclays, yeni petrol ve gaz üretimi yatırımlarına finansmanı durduruyor İngiltere merkezli Barclays, yeni petrol ve doğal gaz üretimi ve ilgili altyapı yatırımlarına finansmanı durdurma, fosil yakıt üretimini artıran şirketlere finansmanı da kısıtlama kararı aldığını bildirdi.
REKLAMI KAPAT X