Akaryakıtta 'tek fiyat' dönemi başlıyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Akaryakıtta 'tek fiyat' dönemi başlıyor
Doviz.com
04.05.2024 09:27

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre akaryakıt istasyonlarında farklı isimlerle satılan dizel ve benzin ürünlerine uygulanan fiyat farkları sona erecek. Buna göre benzin ve motorin için tek fiyat uygulamasına geçilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mart ayında resmi sitesinden paylaştığı duyuruda, benzin ve dizel yakıtlar için tek fiyat dönemi başlatmak için hazırlıklara başlandığını duyurmuştu. 

Konuyla ilgili karar ise bugünkü Resmi Gazete’de yer aldı. Buna göre artık aracın performansını artırdığı öne sürülerek daha yüksek fiyattan satılan VMax, Vpro gibi ifadeler kullanılamayacak, kullanılsa bile farklı fiyat istenemeyecek.

Resmi Gazete’de yer alan kararda, “Akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanamaz” denildi. Ayrıca, “Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir” ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ise 15 Mayıs'ta yürürlüğe gireceği bildirildi.

Konuyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan kararda şunlar aktarıldı:

"MADDE 1 - 24/7/2019 tarihli ve 30841 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 8730 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararının 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 - Aynı Kararın 6'ncı maddesinin ikinci, beşinci ve altıncı fıkraları yürürlükten kaldırılmış ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir. "(8) Akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanamaz."

MADDE 3 -Aynı Kararın 7'nci maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 4 - Aynı Kararın Ek-l'inde yer alan Farklılaştırılmış Akaryakıt Bilgi Formu'ndan "DKA olarak kullanılacak mı?(3): Evet/Hayır" ibaresi ile aynı Formun altında bulunan "(3) Kuruma "Diğer" olarak bildirimi yapılan ve fiyat farkı uygulanan akaryakıt olarak satılıp satılmayacağına ilişkin bilgi." ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 5 - Aynı Kararın Ek-2'sinde yer alan Farklılaştırılmış Ürün Bilgilendirme Metninde yer alan "Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir." ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 6 - Bu Karar 15/5/2024 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 - Bu Karar hükümlerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı yürütür.”

Kaynak: Resmi Gazete

İLGİLİ HABER Akaryakıt fiyatlarını düşürmek için 'beyaz bayrak' önerisi Rekabet Kurumu’nun akaryakıt piyasasını mercek altına aldığı son raporunda, "beyaz bayraklı" istasyonların listelenmesi ve sürücülerin konumlarına göre en ucuz akaryakıtın hangi istasyonda satıldığını göstermesi istendi.

 

REKLAMI KAPAT X