Dünyada kakao fiyatları zirve tazeledi: Bakırdan daha değerli hale geldi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Dünyada kakao fiyatları zirve tazeledi: Bakırdan daha değerli hale geldi
Doviz.com
25.03.2024 15:06

Yükselişiyle son günlerde piyasaların odak noktası haline gelen kakao, 9 bin doları aşarak bakırdan daha pahalı oldu.

Küresel piyasalarda emtia piyasasına ilişkin olumlu beklentiler gelirken, son dönemde kakao kendinden sıklıkla bahsettiriyor.

Son dönemdeki yükseliş ivmesiyle dikkat çeken ve 46 yılın en yüksek seviyesine çıkan kakao fiyatları ton başına 9 bin doların da üzerine çıktı. Böylelikle kakao tonu 9 bin dolar civarında olan bakırı geride bıraktı.

Mart ayında kakao fiyatlarında yüzde 50'ye varan artış görülmüştü. Piyasa katılımcıları ise son rallinin fiyatları 10 bin dolara çıkarma olasılığına dikkati çekmişti.

Bloomberg Intelligence Analisti Diana Gomes de 2025 yılı Paskalya döneminde çikolata fiyatlarının daha yüksek olabileceğine dikkat çekmişti.

Fiyatlardaki yükseliş, çiftçilerin çekirdekleri yerel tüccarlara sattıkları, onların da bunları işleme tesislerine ya da küresel tüccarlara sattıkları küresel tedarik zincirini bozdu.

Bu küresel tüccarlar ise kakao çekirdeklerini ya da yağ, toz ve kakao likörü gibi kakao ürünlerini Nestle, Hershey ve Mondelez gibi küresel çikolata devlerine satıyorlardı.

Normalde büyük ölçüde düzenlemelere tabi olan kakao piyasasında, tüccarlar ve kakao işleme tesisleri yerel tüccarlardan önceden belirlenmiş fiyatlarla bir yıl öncesine kadar kakao çekirdeği satın alıyordu. Yerel düzenleyiciler daha sonra çiftçilerin kakao çekirdeği için talep edebilecekleri tarla üretim fiyatını daha düşük hâle getiriyordu. Fakat bu yıl olduğu gibi kıtlık dönemlerinde yerel tüccarlar kakao çekirdeklerini güvence altına almak için çiftçilere genellikle tarla fiyatı üzerinden prim ödüyorlar.

Tüccarlar daha sonra kakao çekirdeklerini önceden anlaşılan fiyatlardan teslim etmek yerine spot piyasada daha yüksek fiyatlardan satıyorlar.

Küresel tüccarlar çikolata şirketlerine olan yükümlülüklerini yerine getirmek için bu kakao çekirdeklerini herhangi bir fiyattan satın almak için acele ederlerken, yerel işleme tesisleri ise genellikle kakao çekirdeği sıkıntısı çekiyorlar.

Fildişi Sahili ve Gana, normalde yerel fabrikalara ucuz kredi vererek ya da küresel tüccarların satın alabilecekleri kakao çekirdeği miktarını sınırlayarak onları korumaya çalışıyordu.

İLGİLİ HABER Kakao fiyatlarında tarihi ralli Kakao fiyatları rekor kırmaya devam ederken, vadeli kakao fiyatı üç aydan kısa bir süre içinde iki katına çıktı.
Etiketler: kakao bakır emtia Paskalya
REKLAMI KAPAT X