Motorinde indirim bekleniyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
Motorinde indirim bekleniyor
Doviz.com
11.11.2023 14:13

Petrol fiyatlarının son 3 ayın en düşük seviyesine gerilemesi sonrasında motorin fiyatlarında indirim gerçekleşmesi bekleniyor. İşte beklenen indirim tutarı..

Dolar kurundaki kademeli yükselişe rağmen brent petrolde yaşanan geri çekilme sonrasında 31 Ekim tarihinde motorine 1 lira 56 kuruş indirim gelmişti. Motorine gelen indirimin ardından 1 Kasım tarihinde ise benzin fiyatlarında 65 kuruş indirime gidilmişti.

Akaryakıt fiyatlarına gelen indirimlerin ardından brent petrolde yaşanan gerilemenin sürmesi sonrasında ise sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre 14 Kasım Salı gününden itibaren (00.01) motorinin litre fiyatına 1 lira 64 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.

İndirimin gerçekleşmesi halinde motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 36,38 TL’ye, Ankara’da 36,96 TL’ye, İzmir’de 37,14 TL’ye gerileyecek. (İl, ilçe ve dağıtım şirketi bazlı güncel fiyatlar akaryakıt sekmemizde listeleniyor.)

Benzin ve LPG fiyatlarında ise bir değişiklik beklenmiyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

İLGİLİ HABER Petrol fiyatları son 3 ayın en düşük seviyesinde Brent petrol, arz yönlü endişelerle 90 doların üzerine çıkmasının ardından geri çekilmesini hızlandırarak son 3 aylık kazançlarını geri verdi.
REKLAMI KAPAT X