Rusya, benzin ihracatını yasakladı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Rusya, benzin ihracatını yasakladı
Doviz.com
01.03.2024 09:31

Rus hükümeti, benzin ihracatını bugünden itibaren 6 ay süreyle yasakladı.   

Rusya'dan benzin ihracatıyla ilgili yeni bir karar geldi. Rus hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, ülke akaryakıt piyasasında istikrarın korunması için önlem alındığı belirtilerek, bu kapsamda benzin ihracatının 1 Mart'tan itibaren 6 ay süreyle yasaklandığı, Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri dahil hükümetlerarası anlaşmalarla yapılan sevkiyatın bu karar kapsamında olmadığı bildirildi.

Daha önce de 2 ay yasaklanmıştı

Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, dün yaptığı açıklamada, benzin ihracatına yönelik olası yasak kararının planlanandan önce kaldırılabileceğini söylemişti.

Rusya'da benzin ve motorin fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle Eylül 2023'te de benzin ihracatı yasaklanmış, yaklaşık 2 ay sonra yasak kaldırılmıştı.

İLGİLİ HABER Rusya ile ilişkilerin bozulması nelere yol açabilir? ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları kapsamında Türk bankacılık sistemine yönelik tutumu, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler üzerindeki baskıyı artırıyor. Peki, Rusya ile ilişkilerin bozulması nelere yol açabilir? İşte BİRKONFED Genel Başkanı Ünsal'ın konuya ilişkin yorumları..
Etiketler: Rusya benzin ihracat yasak
REKLAMI KAPAT X