Rusya ile ilişkilerin bozulması nelere yol açabilir?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Rusya ile ilişkilerin bozulması nelere yol açabilir?
Doviz.com
29.02.2024 12:30

ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları kapsamında Türk bankacılık sistemine yönelik tutumu, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler üzerindeki baskıyı artırıyor. Peki, Rusya ile ilişkilerin bozulması nelere yol açabilir? İşte BİRKONFED Genel Başkanı Ünsal'ın konuya ilişkin yorumları..

ABD, aralık ayında yayımladığı başkanlık kararnamesi ile Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle Batılı devletler tarafından uygulanan yaptırımları delmesine yardımcı olan üçüncü ülkelerdeki finans kuruluşlarına yaptırım uygulama tehdidinde bulunmuştu.

Reuters ise geçen hafta konuyla ilgili bilgi sahibi olan yedi kaynağa dayandırdığı bir haberde, ABD'nin Rusya ile çalışan finansal kuruluşlara yaptırım uygulama tehdidiyle Türkiye ve Rusya arasındaki ticaretin finansmanının aksadığını, hem Rusya'dan alınan petrol ödemelerinin hem de Rusya'ya giden pek çok ürünün ödemelerinin tahsilatında zorluklar yaşadığı ifade etmişti.

Reuters haber ajansına konuşan ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo da finansal kuruluşların raporları da dahil olmak üzere ABD Hazine Bakanlığı'nın erişimi olan verilere göre, ABD'nin aralıkta yayımladığı başkanlık kararnamesinin ardından Rusya'ya yönelik uluslararası fon hareketlerinin azaldığına dikkati çekmişti.

Adeyemo, "Benim görebildiğim verilerde, finansal akışta belirgin bir fark tespit ettim... Bunlar muhtemelen kurumlar tarafından engelleniyor. Kurumlarda bulunan ve (işlemleri) takip eden bazı kişilerden de Rusya ile yapılan tüm işlemlerde daha temkinli bir tutum sergilediklerini duydum. Bu da bizim tam istediğimiz şey" açıklamasını yaptı.

Rusya’dan uluslararası ödemeler için yeni hamle

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo'nun, ABD'nin yabancı finans kuruluşlarına yaptırım uygulama tehdidinin Rusya ile Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kazakistan gibi ülkeler arasındaki finansal akışı önemli ölçüde değiştirdiğini açıklamasından kısa süre sonra Rusya ise önemli bir adım attı.

Rus milletvekilleri, dijital finansal varlıkların (DFA'ların) uluslararası ödemelerde kullanılmasına izin veren yasa tasarısını onayladı; bu, Moskova'nın bazı sınır ötesi para akışlarını uluslararası incelemeden korumasına olanak sağlayacak bir hamle olarak değerlendirildi.

Yasa tasarısının yasalaşması için ise Rusya parlamentosunun üst meclisinin ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onayı gerekiyor.

İLGİLİ HABER Rus Duması, uluslararası ödemelerde dijital varlıkların kullanılmasını onayladı Rusya'da dijital finansal varlıkların uluslararası ödemelerde kullanılmasına izin veren yasa, parlamentonun alt kanadı Duma'da kabul edildi. Yasa, Rusya Federasyon Konseyi ve Devlet Başkanı Putin'in onaylamasının ardından yürürlüğe girecek.

Rusya Parlamentosu'nun Mali Komite Başkanı Anatoly Aksakov ise konuyla ilgili değerlendirmesinde, "Örgütlerimiz ile yabancı kuruluşlar arasındaki tüm anlaşmalar bankacılık sisteminden geçiyor ve dolayısıyla bu anlaşmalar düşmanlarımız da dahil olmak üzere görünür durumda. Dost ülkelerden gelenler de dahil olmak üzere bankalara baskı yapıyorlar, böylece bankalar Rus şirketlerin yabancı kuruluşlarla ödemelerine zorluk çıkarıyor" dedi.

Aksakov, yasanın bankacılık sisteminin işlemlerde baypas edilmesine izin vererek dış etkileri azaltacağının da altını çizdi.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulması neye yol açar?

Birleşik İş Konfederasyonu (BİRKONFED) Genel Başkanı Osman Ünsal ise konuyla ilgili sosyal medya hesabından bazı açıklamalarda bulundu.

Buna göre Ünsal, paylaşımında şunları kaydetti:

➖ Rusya ile gıda hariç tüm ticaret ve finansal akış durduruldu.

➖ ABD, Rusya'ya iş yapan şirketlerimizi yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

➖ Rusya Devlet Başkanı Wlademir Putin, Türkiye ziyaretini iptal etti.

➖ Rusya yetkilileri 'Artık tahammül edilmesi zor olan uygulamalarla karşı karşıyayız' diyorlar.

➖ Rusya ile ilişkilerin bozulması Türkiye'yi savunma, enerji, doğal gaz - petrol tedariği ve ticari konularda zor duruma düşürecektir.

İLGİLİ HABER Rusya’dan akaryakıt ihracatına geçici yasak Rusya, artan talebi kontrol altına alabilmek için benzin ihracatını geçici olarak yasakladığını duyurdu.
İLGİLİ HABER Rus ekonomisi yaptırımlara rağmen büyümede Avrupa ve ABD'yi geride bıraktı Dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi Rusya, Ukrayna ile savaşında üçüncü yılına girerken Batılı ülkelerle devam eden ekonomik savaş ve uygulanan yaptırımların etkisiyle gündemde kalmaya devam ediyor.
REKLAMI KAPAT X