2024 yılında kiralarda gelir vergisi istisnası ne kadar olacak?: GİB açıkladı

Okuma Süresi: 1 Dakika
2024 yılında kiralarda gelir vergisi istisnası ne kadar olacak?: GİB açıkladı
Doviz.com
05.01.2024 09:07

Gelir İdaresi Başkanlığı, mesken kira gelirlerinde gelir vergisi istisnasının 2024 yılı için 33 bin lira olacağını açıkladı.

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiren gelir vergisi istisnası 2024 yılı için belli oldu.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın açıklamasına göre mesken kira gelirlerinde gelir vergisi istisnası 2024 yılı için 33 bin lira olarak belirlendi.

Böylece evini kiraya vermiş kişiler bir yıl boyunca 33 bin liranın altında kira geliri elde etmişse herhangi bir gelir vergisi ödemeyecek.

Bununla birlikte 33 bin liranın üstünde gelir elde edilmişse 33 bin lira istisna sayılacak ve üstünde kalan rakam vergilendirilecek.

Kiracı olanların ayrıca kira ödemelerini elden ya da para transferi ödemesi olarak değil, banka aracılığıyla IBAN'a "Kira ödemesi" olarak göndermesi gerekiyor. Aksi halde yasa dışı işlem yapıldığı için cezalarla karşı karşıya kalınabiliyor. Ayrıca vergi kaçırma suçu nedeniyle de farklı yaptırımlarla karşılaşılabiliyor.

Kira geliri beyannamesi verirken konuta ilişkin yapılan tüm masraflar ise vergiden düşülebiliyor.

İLGİLİ HABER Konut fiyatlarında düşüş sürecek mi?: Sektör temsilcisi, 2024 tahminlerini paylaştı Konut fiyatlarında bu yıl yaşanan yüksek volatilite sonrasında yeni yılda konut fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu. İşte sektör temsilcisinin 2024 yılına yönelik öngörüleri..
REKLAMI KAPAT X