AB'den getirilecek eşya ve ilaçlarda vergi oranı artırıldı

Okuma Süresi: 2 Dakika
AB'den getirilecek eşya ve ilaçlarda vergi oranı artırıldı
Doviz.com
20.04.2024 14:49

Posta veya hızlı kargo taşımacılığıyla AB ülkelerinden gelen, ticari mahiyet arz etmeyen ve kıymeti 150 Euro'yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Euro'yu geçmeyen ilaçlara ödenecek vergi oranı yüzde 20'ye yükseldi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelen eşyada ödenecek maktu vergi oranında düzenlemeye gidildi.

Konuya ilişkin "4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar'da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Euro'yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Euro'yu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden, AB ülkelerinden doğrudan gelmesi halinde uygulanacak tek ve maktu vergi oranı yüzde 20 olarak güncellendi. Bu oran yüzden 18 olarak uygulanıyordu.

Söz konusu kararın ise 15 gün sonra yürürlüğe gireceği bildirildi.

İLGİLİ HABER 2024 yılında ilaç fiyatlamasında kullanılacak euro kuru belli oldu Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile 2024 yılında ilaç fiyatlamasında kullanılacak euro kuru belirlendi.

Kararla, milli savunma ve iç güvenlik kapsamında serbest dolaşıma sokulan eşyaya ilişkin olarak da düzenleme yapıldı. Sermayesinin yarısı veya daha fazlası doğrudan Türk Silahlı Kuvvetlerini güçlendirmek amacıyla kurulan vakıflara veya Savunma Sanayii Başkanlığına ait şirket ve müesseseler adına getirilen savunma amaçlı eşyaya, ithal edilecek eşya listesinin onaylanması şartıyla muafiyet tanındı.

Engelli vatandaşların sosyal hayata kazandırılmaları amacıyla tanınan muafen özel tertibatlı araç ithal etme hakkı çerçevesinde, çağın değişen teknolojik şartları ve vatandaş talepleri dikkate alınarak elektrikli motorlu araçlar da muafiyet kapsamına alındı.

İLGİLİ HABER Engelli ve eski hükümlülere verilen hibelerin miktarı artırıldı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İŞKUR aracılığıyla engelli ve eski hükümlü vatandaşlara verilen hibe miktarlarının artırıldığını açıkladı.

Antrepo işlemlerine düzenleme 

Öte yandan Ticaret Bakanlığının "Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i de Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelikle, antrepo içinde ve dışında yapılacak elleçleme iznine ilişkin başvuru süreci düzenlenerek, elleçleme başvurusunun sonuçlandırılmasına ilişkin esaslar açıklığa kavuşturuldu.

Yönetmelikle, antrepo işleticilerince verilen götürü teminat tutarları ve gümrük laboratuvarlarında yapılan tahlillerden alınan ücretler de güncellendi.

Bakanlığın iki ayrı Gümrük Genel Tebliği de Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğler, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından alınan bazı eşyanın sınıflandırılmasına ilişkin kararlar doğrultusunda yeniden düzenlendi.

İLGİLİ HABER Bakan Şimşek'ten vergi denetimi açıklaması Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, KDV'deki oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik yapay zeka destekli çalışmaların tamamlandığını duyurdu.
REKLAMI KAPAT X