ABD'de kritik istihdam verileri açıklandı

Okuma Süresi: 1 Dakika
ABD'de kritik istihdam verileri açıklandı
Doviz.com
08.12.2023 16:31

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre ülkede tarım dışı istihdam kasım ayında piyasa beklentilerini aştı.

ABD Çalışma Bakanlığı, kasım ayına ilişkin istihdam verilerini yayımladı.

Buna göre tarım dışı istihdam verisi kasımda 199 bin seviyesinde gerçekleşti.

Ülkede ses getiren otomotiv grevlerinin sona ermesiyle kasımda istihdamda artış bekleniyordu. Ancak açıklanan veri 180 binlik beklentinin de üzerine çıktı.

İLGİLİ HABER ABD'de otomotiv grevindeki işçiler, Ford ile geçici anlaşmaya vardı ABD'de 3 büyük otomobil üreticisine karşı yaklaşık altı haftadır grev yapan Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW), Ford Motor ile 4,5 yıllık geçici anlaşmaya vardı.

İşsizlik oranı geriledi

Piyasa beklentisi yüzde 3,9 olan işsizlik oranı ise kasım ayında yüzde 3,7 oldu. Ekim ayında işsizlik yüzde 3,9 seviyesindeydi.

Fed'in enflasyon göstergeleri açısından kritik öneme sahip ortalama saatlik kazançlardaki artış ise aylık bazda beklentilerin üzerine çıktı.

Buna göre, kasım ayında ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre aylık bazda yüzde 0,4 artış gösterdi. Bu veriye ilişkin beklenti ise yüzde 0,3 olarak belirlenmişti.

ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası ons altın ise 2027 dolardan 2016 dolar seviyesine kadar geriledi.

İLGİLİ HABER Uzmanlar, Fed’in 2024 yılı para politikası hakkında ne düşünüyor? Fed’in faiz politikasında bir sonraki adımı piyasa katılımcılarının odağına yerleşirken uzmanlar da konuyla ilgili son görüşlerini paylaştı.
REKLAMI KAPAT X