ABD Hazinesi yeni borçlanma programını açıkladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
ABD Hazinesi yeni borçlanma programını açıkladı
Doviz.com
01.11.2023 16:07

Küresel piyasaların tahvil getirilerindeki dalgalı seyir dolayısıyla Fed kararının yanında haftanın önemli gelişmelerinden biri olarak görülen borçlanma programı açıklandı. Buna göre ABD Hazinesi uzun vadeli tahvillerde çeyreklik ihraçların artış hızını yavaşlatma kararı aldı.

ABD Hazinesi, yetkililerin son birkaç aydır getirilerdeki artıştan endişe duyabileceğine işaret eden bir hareketle, üç aylık borç ihraç planında planlanan uzun vadeli menkul kıymet ihraçlarını beklentilerin altında artırdı.

Hazine, önümüzdeki hafta 3, 10 ve 30 yıllık Hazine tahvillerini kapsayan üç aylık geri ödeme ihalelerinde 112 milyar dolarlık uzun vadeli tahvil satacağını açıkladı. Birçok büyük kurum bu ihraçlar için 114 milyar dolarlık öngörü açıklamıştı.

Ağustos ayına kıyasla bu programdaki en önemli fark ise 10 ve 30 yıllık tahvil satışlarındaki artışın daha yavaş olması, 20 yıllık tahvillerde ise bir değişiklik olmaması oldu.

Ağustos ayındaki açıklamadan bu yana 10 yıllık tahvil faizleri 75 baz puandan fazla artarak getirileri yükseltmişti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, artan hükümet borçlanmasının bu harekete neden olduğu fikrini reddederken, piyasa katılımcıları ABD'nin genişleyen mali açığına ilişkin artan endişelere dikkat çekiyordu.

Hazine ayrıca uzun vadeli borçların üç ayda bir ihracında tek bir ilave artış beklediğini de belirtti.

Hazine'nin açıklamasında, "Bu değişiklikler ihale büyüklüklerini öngörülen borçlanma ihtiyaçları ile uyumlu hale getirme yolunda önemli ilerleme sağlayacağından, Hazine bugün açıklanan artışların ötesinde kupon ihale büyüklüklerinde bir çeyreklik ek artışa ihtiyaç duyulacağını öngörüyor" ifadeleri kullanıldı.

Fed etkisi

Hazine ayrıca planlarının "mali görünümün gelişimi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olmaya devam edeceğini" ve Fed'in Hazine tahvili portföyünü daraltma hızı ve süresine bağlı olduğunu söyledi.

Fed, elindeki tahvillerin ayda 60 milyar dolara varan bir kısmının vadesinin dolmasına izin vererek hükümeti yatırımcılara daha fazla tahvil ihraç etmeye yöneltiyordu.

Ağustos ayındaki 103 milyar dolarlık geri ödeme artışı, iki yıldan uzun bir süredir yapılan ilk artış olmuştu. Her ay yeni ihraç olarak satılan iki yıllık tahviller, ağustos ayındaki yönlendirmenin bir parçası olarak eylül ayında 2 milyar dolar, ekim ayında ise 2 milyar dolar artırılmıştı.

Hazine bu kez 2, 3, 5 ve 7 yıllık tahvillerin planlanan ihracını ağustos ayındakiyle aynı miktarda artırırken, 10 ve 30 yıllık tahvil satışlarını daha az artırdı. Planlanan 20 yıllık tahvil satışlarında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

İLGİLİ HABER Dolarda kritik bekleyiş: Piyasalar, Fed'in faiz kararı ile yeni borçlanma programına odaklandı Küresel piyasalarda haftanın en önemli gelişmesi olarak görülen Fed toplantısından saatler önce ABD'de yeni borçlanma planı duyurulacak. Piyasa katılımcıları da bu program ile genişleyen bütçe açığını finanse etmek için ABD’nin uzun vadeli tahvil satışlarını ne ölçüde artıracağını görme şansı yakalayacak.
REKLAMI KAPAT X