Akaryakıt fiyatlarında son durum: Güncel benzin ve motorin fiyatları (10 Mart 2023)

Okuma Süresi: 1 Dakika
Akaryakıt fiyatlarında son durum: Güncel benzin ve motorin fiyatları (10 Mart 2023)
Doviz.com
10.03.2023 15:27

Küresel resesyon endişeleriyle gerileyen brent petrol fiyatlarının ardından benzin ve motorin fiyatlarına indirim gelip gelmediği vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor.

Döviz kurları ve brent petrol fiyatlarındaki değişikliklerle birlikte vatandaşlarda benzin ve motorin fiyatlarını yakından takip ediyor.

Brent petrol haftanın başında ulaştığı 86 dolar seviyesinin ardından küresel piyasalarda artan resesyon korkularının etkisiyle 81,06 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu gerilemenin ardından ise benzin ve motorin fiyatlarında herhangi bir indirim olup olmadığı oldukça merak edilmeye başladı.

Şu an benzin ve motorin grubunda herhangi bir zam ya da indirim haberi bulunmuyorken, güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

İstanbul'da motorin litre fiyatı 21,59 liradan,

Benzinin litre fiyatı ise ortalama 20,48 liradan satılıyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Tıklayın: Brent petrol, 5 haftanın en büyük kaybına hazırlanıyor

REKLAMI KAPAT X