Asgari ücrette ilk toplantı sona erdi: Taraflar ne söyledi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Asgari ücrette ilk toplantı sona erdi: Taraflar ne söyledi?
Doviz.com
13.06.2023 15:16

Milyonlarca çalışan asgari ücret ara zammını merakla beklerken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını tamamladı.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise toplumun tamamını ilgilendiren toplantı, saat 14.00'te başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde basına kapalı gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.

Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığındaki toplantıya, işçileri temsilen TÜRK-İŞ, işverenleri temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyetleri katıldı.

Toplantının ardından TÜRK-İŞ heyeti adına Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak basın mensuplarına açıklama yaptı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın Makine ve Kimya Endüstrisine ait Roket ve Patlayıcı Fabrikası'ndaki patlamada şehit olan işçilerin cenaze törenine katıldığını belirten Solak, şunları ifade etti:

"Görüşmelerin bayramdan önce bitmesini istiyoruz. İkinci toplantıyla ilgili herhangi bir tarih yok. Yarın olabilir, ertesi gün olabilir. Bizim TÜRK-İŞ olarak talebimiz, Türkiye Yüzyılı'na yakışır şekilde bu toplantının bir an önce bitmesi. Asgari ücretin, günün şartlarına göre, yaşanan ekonomik krize göre, ev kiralarına göre, hayat pahalılığına göre güncellenmesini istiyoruz."

Müzakerelerden önce ne konuşulmuştu?

TİSK: Mutabakat sağlamayı umuyoruz, bayram öncesi halletmeyi hedefliyoruz

İlk toplantı öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile görüşmüştü. Ara zam konusunda mutabık olduklarını söyleyen Akkol, "Görüşümüz hızlı şekilde hızlı ve üçlü mutabakatla bu süreci tamamlamak arzusundayız. Mutabakat sağlamayı umuyoruz. Bayram öncesi asgari ücreti halletmeyi hedefliyoruz" demişti.

İLGİLİ HABER TİSK'ten asgari ücret açıklaması TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşmesinin ardından asgari ücret sürecinin bayrama girilmeden tamamlanmasını istediklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Umut ediyorum büyük uzlaşmayla sonuç çıkacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, asgari ücret görüşmelerine yönelik daha önce şunları söylemişti:

“Müzakereler başlayacak. Mutlaka yaşanan bir takım gelişmeler, ekonomik gelişmeler enflasyon başta olmak üzere değerlendirilecek.

Umut ediyorum büyük uzlaşmayla sonuç çıkacak. Detayları tartışmanın bir anlamı yok. Müzakere sonuçlarının hayırlı olmasını temenni ediyorum. AK Partinin kuruluşundan itibaren felsefesi çalışanları, geniş kesimi enflasyona ezdirmemek olmuştur. Her zaman vatandaşlarımızın yanında olmak. Sn. Cumhurbaşkanımızın temel prensibidir. Bundan sonra da böyle devam edecek.”

İLGİLİ HABER Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan asgari ücret açıklaması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyona atıfta bulunarak, vatandaşların enflasyon karşısında ezilmemesi için gerekli önlemlerin alınacağını söyledi.

Asgari ücret ne kadar?

Ocak'ta asgari ücrete cumhuriyet tarihinin en yüksek artışı yapılmış, yüzde 54,66 zam ile net 8 bin 506 liraya yükselmişti.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

İLGİLİ HABER Asgari ücret mesaisi bugün başlıyor: Masadaki 3 rakam Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün gerçekleştireceği toplantıyla ara zam oranı için pazarlıklara başlayacak. Peki, asgari ücret artışıyla birlikte hangi ücretlerde değişiklik yaşanacak? İşte detaylar...
REKLAMI KAPAT X