Avrupa'da giysi ve ayakkabıların imhası yasaklanıyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Avrupa'da giysi ve ayakkabıların imhası yasaklanıyor
Doviz.com
06.12.2023 14:54

Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlementosu, “sürdürülebilir ürünlere yönelik eko-tasarım” düzenlemesi konusunda anlaşmaya vardı. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından, 2 yıl içinde Avrupa genelinde satılmayan giysi ve ayakkabıların imha edilmesi tamamen yasaklanacak.

BBC'nin aktardığına göre Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlementosu yeni düzenleme için anlaşmaya vardı.

Bu kapsamda üreticiler, sürdürülebilir ürünlerin imalatına teşvik edilecek. Daha uzun süre dayanan, daha kolay onarılabilir ve yeniden kullanılabilir ürünlerin yaygınlaşması sağlanacak. Üreticiler satılmayan ürünler ile ilgili her yıl kapsamlı rapor hazırlamak zorunda olacak.

Ayrıca satılmayan ürünlerin imha edilmesi yasaklanacak. Avrupa'da her yıl satılamayan veya iade edilen milyonlarca ton giysi ve ayakkabı çöp yakma fırını ile imha ediliyor. Avrupa Birliği genelinde kişi başına yıllık 11 kilo tekstil ürünü çöpe gidiyor.

AB, Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra 2 yıl içinde bütün üye ülkelerde yürürlüğe girecek yeni yasa, üreticileri daha sürdürülebilir ürünler üretmeye teşvik edecek.

Yeni düzenleme ile daha uzun süre dayanan, daha kolay onarılabilir ve yeniden kullanılabilir ürünlerin yaygınlaşması sağlanacak.

Üreticilerin, geri dönüştürülmesi daha kolay ürünlere yönelmesi ve üretim sırasında hammadde, enerji ve su kullanımının azaltılması konusunda da yeni kurallar getirilecek.

Yasa çerçevesinde, doğru ve güncel bilgilerin yer aldığı dijital “ürün pasaportları” uygulaması ile tüketicilerin bilinçli satın alma tercihleri yapmasına olanak sağlanacak.

Üreticiler, satılmayan ürünlerin imha nedeni ve miktarı konusunda resmi otoritelere her yıl kapsamlı rapor vermek zorunda olacak.

Yeni yasal düzenleme giysi ve ayakkabının yanı sıra mobilya, yatak, lastik, deterjan, boya, demir, çelik ve alüminyum gibi malzemelerin sürdürülebilir şekilde üretimi ve kullanılması da amaçlanıyor.

REKLAMI KAPAT X