Avustralya Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Okuma Süresi: 1 Dakika
Avustralya Merkez Bankası faizi sabit tuttu
Doviz.com
06.02.2024 09:38

Avustralya Merkez Bankası (RBA) piyasa beklentileri doğrultusunda şubat ayı toplantısında faizde değişikliğe gitmedi.

Avustralya Merkez Bankası, yenilenen politika programının ilk toplantısında faiz oranlarını değiştirmedi ve daha fazla sıkılaştırmanın mümkün olmaya devam ettiğinin sinyalini vererek döviz ve tahvil getirilerinin yükselmesine neden oldu.

Merkez Bankası salı günü nakit faiz oranını ekonomistlerin öngördüğü gibi yüzde 4,35 ile 12 yılın en yüksek seviyesinde tuttu.

Yapılan toplantı sonrasında ise Kurul, "Enflasyonun makul bir zaman diliminde hedefe dönmesini en iyi sağlayacak faiz oranları yolu, verilere ve gelişen risk değerlendirmelerine bağlı olacaktır. Faiz oranlarının daha da artması göz ardı edilemez" dedi.

RBA, üst üste 10 toplantı sürdürdüğü faiz artırımına 2023 yılı Nisan ayı toplantısında ara verdikten sonra, mayıs ve haziran toplantısında sürpriz bir şekilde yeniden artırıma gitti. Banka, temmuz, ağustos, eylül ve ekim toplantılarında faizde herhangi bir değişiklik yapmazken, kasım toplantısında 25 baz puan daha artış gerçekleştirdi.

İLGİLİ HABER Merkez bankalarının 2024'e yönelik ilk hamleleri Küresel ekonomilerin çoğunda yaklaşık 2 yıldır devam eden şahin politikaların ardından yeni yılda güvercin beklentiler öne çıkarken, dünya genelinde önemli merkez bankaları yılın ilk para politikası toplantılarında politika faizlerini sabit bıraktı.
Etiketler: RBA faiz enflasyon
REKLAMI KAPAT X