Aydilek: Elektrik fiyatlarına yüzde 30 zam gelebilir

Okuma Süresi: 1 Dakika
Aydilek: Elektrik fiyatlarına yüzde 30 zam gelebilir
Doviz.com
19.09.2023 14:41

Elektrik fiyatlarına 1 Ekim'den itibaren zam geleceği ancak Cumhurbaşkanlığı kararı ile bu zammın uygulamaya konmayabileceği iddia edildi.

HalkTV'nin ekonomi yazarı Olcay Aydilek, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan (EKK) elektrik fiyatlarına zam kararı çıktığını iddia etti.

Medya Mahallesi programına katılan ekonomi yazarı Aydilek, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 20 ila 30 arasında zam kararı çıktığını öne sürdü. Ancak Aydilek, ilgili kararın uygulanıp uygulanmayacağının kesin olmadığını söyledi.

Aydilek, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

"Örneğin elektrikte zam kararı alınıyor, yukarıdan gelen talimatla karara bağlanmış konuda geri adım atılıyor. Dün öğrendiğim bir şey, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan 'elektriğe zam yapalım' kararı çıkmış ağustostaki toplantıda. Ama bu zam yapılır mı bilmiyoruz. Yüzde 20 ila 30 aralığında zam bekleniyor 1 Ekim'den itibaren.

Genelde 3 ayda bir maliyet bazlı olarak tarifeler belirleniyor. Elektrik dağıtım şirketlerinin 2 liraya aldığı elektriği konutlara 70 kuruşa sattığı ve bir yük oluştuğu söyleniyor. Cumhurbaşkanı'nın alacağı karar önemli. Seçime gidiyoruz..."

REKLAMI KAPAT X