AYM, ek MTV'ye ilişkin kararının gerekçesini açıkladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
AYM, ek MTV'ye ilişkin kararının gerekçesini açıkladı
Doviz.com
06.10.2023 09:45

Anayasa Mahkemesi (AYM), ek MTV'ye yönelik aldığı kararın gerekçesini açıkladı.

AYM, depremlerde oluşan ekonomik kayıpların telafisi amacıyla temmuz ayında uygulamaya konulan ek motorlu taşıtlar vergisi (MTV) alınmasına yönelik yasanın iptalinin reddedilmesine ilişkin kararının gerekçesini yayımladı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan kararda, CHP milletvekilleri Özgür Özel, Burcu Köksal, Gökhan Günaydın ve 126 milletvekili tarafından yapılan iptal başvurusunu inceleyen Anayasa Mahkemesi; deprem nedeniyle oluşan ekonomik kayıpların hangi vergilendirme araçlarıyla giderileceğinin takdirinin yasama organına ait olduğunu belirterek, 2023 yılı için ek MTV alınması yolunda düzenleme yapılmasının gereklilik kriterini karşıladığını değerlendirdi.

"Taşıt servet unsuru göstergesi, makul dengesizlik yok"

Yüksek mahkeme, ek MTV'nin bir defalığına ödenmesinin öngörülmesinin ihtiyaç duyulan finansmanın sağlanmasına katkı sağlayacağı gözetildiğinde kuralın bu meşru amaca ulaşma bakımından elverişli olduğunun anlaşıldığı görüşüne yer verdi.

AYM ayrıca kişinin sahip olduğu taşıtın bir servet unsuru olarak mali gücünün göstergelerinden biri olduğunu, depremler nedeniyle oluşan maddi kayıpların büyüklüğü karşısında bu kayıpların giderilmesi sonucunda elde edilecek fayda ile araç sahiplerinin katlanacağı külfet arasında makul bir dengesizliğin bulunmadığını kaydetti.

Mahkeme, tüm hususlar gözetildiğinde MTV'nin toplumun tüm kesimlerini kapsayan yaygın bir vergi olduğu da dikkate alındığında kuralın mali güce göre vergilendirme, vergi yükünün adaletli dağılımı ve eşitlilik ilkeleri ile çelişmediği sonucuna varıldığını belirtti.

İLGİLİ HABER AYM, ek MTV'ye ilişkin kararını açıkladı AYM, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu bugün esastan görüşerek karara bağladı. Buna göre Anayasa Mahkemesi, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu oy birliğiyle reddetti.
Etiketler: AYM Ek MTV taşıt vergi
REKLAMI KAPAT X