Bakan Bozdağ'dan kira artış sınırlamasına yönelik yeni açıklama

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bakan Bozdağ'dan kira artış sınırlamasına yönelik yeni açıklama
Doviz.com
27.05.2023 09:50

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, temmuz ayında bitecek kira artış sınırına ilişkin olarak yapılacak yeni düzenlemeyle ilgili "Taslak kanun teklifi çalışmamız tamamlanmış durumdadır." dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şanlıurfa'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Burada yaptığı açıklamalarda Adalet Bakanlığı olarak alınması gereken tedbirlere yönelik hazırlıklarını tamamladıklarını aktaran Bozdağ, şunları kaydetti:

"Taslak kanun teklifi çalışmamız tamamlanmış durumdadır. Seçim bitti, parlamento faaliyete geçtikten sonra inşallah bu kanun teklif taslağını, yasalaşması dileğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi AK Parti grubuna ve parlamentoya ileteceğiz. Ve akabinde yasalaşma süreci gerçekleşecektir. Şu anda hazırlıklarımız tamam.

Adımımızı parlamento faaliyete geçtikten sonra süratle atacağız. Ara buluculukla ilgili düzenleme biliyorsunuz daha önce çıktı ve şu anda yürürlükte. Kira ihtilaflarının mahkemeye gitmeden ara buluculuk marifetiyle çözülmesi hem bizim kültürümüze hem bizim medeniyetimize hem de komşuluk anlayışımıza daha uygun düştüğü için biz kira ihtilaflarında da mahkemeden önce arabuluculuğu şart koşan bir yasal değişiklik yaptık. Şu anda bu değişiklik de yürürlükte. Bu da elbette meyvelerini verecektir.

Fahiş kira artışları karşısında vatandaşlarımızı korumak, öte yandan mülk sahiplerinin de hak ve hukukunu koruyarak her iki tarafı koruyan dengeli ve herkesin kabul edeceği, vatandaşlarımızın doğru diyeceği bir adımı önümüzdeki dönemde de artıracağız. Çünkü bazı düzenlemeler yaptırımı olmadığı takdirde etkinliği azalıyor. Kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan, temmuz ayında sona erecek düzenlemeye yönelik bir müeyyide yasalarda yok. O nedenle yeni dönemde bu konuyla ilgili özel bir müeyyide düzenlemesi de getireceğimizi buradan ifade etmek isterim. Bizim hazırlıklarımız dediğimiz gibi tamam. Parlamento faaliyete geçtikten sonra da bunların yasalaşma süreci inşallah başlayacak."

Bakan Bozdağ ayrıca "Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından kamuoyunda bir rahatlama olur mu?" şeklindeki soru üzerine, yasa yürürlüğe girdikten sonra bunun hep birlikte görülebileceğini vurguladı.

Tıklayın: “Kira artış sınırı kağıt üstünde kaldı”

Tıklayın: Fahiş kira artışı yapanlara hapis cezası gündemde

REKLAMI KAPAT X