Bakan Şimşek ABD basınına konuştu: "Halkın mesajı netti"

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bakan Şimşek ABD basınına konuştu:
Doviz.com
25.04.2024 09:27

ABD’de temaslarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNN International'dan Richard Quest'e konuştu. Şimşek, seçimlerde halkın mesajının enflasyonu düşürme noktasında net olduğunu belirterek, "Seçim sonrası program daha güçlü sahiplenildi." dedi.

CNN International'dan Richard Quest'e konuşan Şimşek, Türkiye’nin ulaşmayı hedeflediği enflasyon verilerine dikkati çekerek, enflasyonun yılın ikinci yarısında düşmeye başlayacağını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, konuyla ilgili paylaşımında, “Enflasyon hedefimiz bu yılın sonu için yüzde 36, önümüzdeki sene yüzde 14 ve 2026 için de yüzde 9.” ifadelerini kullandı.

Şimşek’in katıldığı programda aktardıklarından öne çıkanlar ise şöyle oldu:

“Enflasyonu yenmek, enflasyonu düşürmek zaman alır. Para politikası gecikmelerle çalışır. Aşağı inecek. Yılın ikinci yarısında bunun kanıtlarını göreceksiniz. Önümüzdeki üç yılda fiyat istikrarını sağlamak için gerekli tüm adımları attık. Yani bu bir süreç ama oraya varacağız.”

Halkın mesajı netti

En büyük önceliklerinin enflasyonla mücadele olduğunu yineleyen Şimşek, "Seçim sonrası program daha güçlü sahiplenildi çünkü halkın mesajı netti: Enflasyonu düşürün. Enflasyon en geriletici vergilendirme biçimi ve aynı zamanda gelir eşitsizliğinin de temel nedeni. Dolayısıyla enflasyonu düşürmek orta vadeli ekonomik programımızın özünü oluşturmakta” sözlerine yer verdi.

"Yüksek büyüme hızının en iyi yolu fiyat istikrarıdır”

Mali disiplini yeniden tesis ettiklerini belirten Şimşek, enflasyonu düşürürken büyümeden de vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak “İşler şöyle yürüyecek… Uzun vadede büyüme ile enflasyon ve enflasyonun düşmesi arasında herhangi bir ödün verme söz konusu değildir. Aslında 20 yıl önce enflasyonu düşürdüğümüzde, Türkiye’nin 20 yıllık reel büyüme oranını önceki 20 yıla kıyasla neredeyse yüzde 1.5 puan artırmıştık. Dolayısıyla sürdürülebilir yüksek büyüme hızının en iyi yolu fiyat istikrarıdır” dedi.

Orta Doğu'da yükselen tansiyon

Bakan Şimşek Orta Doğu'daki yüksek tansiyonun ekonomiye yansımalarıyla ilgili de konuştu.

Şimşek gerilimden dolayı İsrail yönetimine tepki göstererek “Bu bizi geceleri uyanık tutan bir şey, çünkü gerilimin artması gerçek enerji fiyatlarının ve tedarik zincirlerindeki aksamaların etkileneceği en kötü senaryodur. Bu hiç de arzu edilen bir durum değil. Ancak başka bir yönü daha var; uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmemesi aynı zamanda birçok gerilime de yol açıyor. Bölgedeki halkların radikalleşme riskinin düşük olmadığını ve bu nedenle dünyanın harekete geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu, İsrail’in uluslararası insancıl hukuka saygı duyması gerektiği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Bakan Şimşek, ABD temaslarını değerlendirdi Bakan Şimşek, ABD temaslarına ilişkin, "Tüm bu toplantılarda ülkemize ve programımıza olan güvenin güçlü olduğunu bir kez daha gördük. Önümüzdeki dönemde atacağımız adımlarla güçlendireceğimiz programımızı sabırla, azimle ve kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

 

REKLAMI KAPAT X