Bankalar ticari kredilerde frene bastı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Bankalar ticari kredilerde frene bastı
Doviz.com
13.03.2024 15:24

Merkez Bankası'nın kredi büyümesine yönelik kararları bankaları da harekete geçirdi. Buna göre ticari kredi faizleri yüzde 60 seviyelerine kadar yükselirken bazı bankalarda ticari kredi limitlerinin 100 bin liraya kadar düştüğü görüldü.

Sıkılaşma adımlarının yoğunlaştığı son günlerde bazı bankalar ticari kredi limitlerini 100 bin TL'ye kadar düşürdü.

NTV’nin aktardığına göre bir bankacılık kaynağı, "Ticari ve tarımsal kredilerde limitler düşürüldü. Örneğin, ticari kredide limit 100 bin TL'ye kadar geriledi" dedi.

Üç bankacılık kaynağı ise piyasada ticari kredi faizlerinin yüzde 60 seviyelerine geldiğini belirterek, artışın sürebileceğini aktardı.

Geçen sene mayıs ayında yapılan genel seçimlerden önce yüzde 15'in altında olan TL ticari kredilere uygulanan ortalama faiz ise TCMB verilerine göre mart ayının ilk haftasında yüzde 54'ün üzerindeydi.

Merkez Bankası (TCMB) ise bugün de bankacılık sistemindeki TL likiditeyi sıkılaştıracak, mevduat faizlerinde yukarı etki yaratacak yeni zorunlu karşılık adımlarını açıklamıştı. Uzmanlara göre bu adımlar mevduat faizinin artmasına olumlu katkıda bulunacak.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası'ndan mevduat faizlerini artıracak yeni karar Türkiye Merkez Bankası (TCMB), bankacılık sistemindeki TL likiditeyi sıkılaştıracak, mevduat faizlerinde yukarı etki yaratacak yeni zorunlu karşılık adımlarını açıkladı.
REKLAMI KAPAT X