Benzin ve motorinin ardından otogaza da zam geliyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
Benzin ve motorinin ardından otogaza da zam geliyor
Doviz.com
20.02.2024 09:00

Benzin ve motorin fiyatlarında gerçekleşen son artışların ardından LPG fiyatlarına yarından itibaren zam gelmesi bekleniyor.

Brent petrol ve dolar kurundaki artış, akaryakıt fiyatlarındaki hareketliliği de artırıyor.

Buna göre son olarak motorinin litre fiyatına 2,59 TL, benzinin litre fiyatına ise toplamda 1,81 TL zam yapılmıştı. Son zamların ardından İstanbul Avrupa yakasında motorinin litre fiyatı 44,30 TL’ye, benzinin litre fiyatı ise 41,21 TL’ye satılıyordu. (İl, ilçe ve dağıtım şirketi bazlı güncel fiyatlar akaryakıt sekmemizde listeleniyor.)

Benzin ve motorin zammının ardından ise sektör temsilcilerinin aktardığına göre 21 Şubat 2024 tarihinden itibaren (00.01) LPG grubunda 0,65 TL fiyat artışı bekleniyor.

Benzin ve motorin fiyatlarında ise bir değişiklik beklenmiyor.

LPG fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Ülkemizde LPG ürün fiyatlaması Sonatrach piyasa fiyatları takip edilerek yapılmaktadır. Ürün fiyatı, toptancı marjı ile dağıtıcı ve bayii marjı, vergi öncesi LPG fiyatının ana bileşenlerini oluşturmaktadır. Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi ilave edildiğinde nihai LPG fiyatına ulaşılmaktadır.

İLGİLİ HABER Türkiye'de otomobillerin aylık masrafı ne kadar? Artan maliyetler son zamanlarda otomobil almanın yanı sıra mevcut otomobilleri kullanmayı da zorlaştırdı. Peki, Türkiye'nin en çok satan araçlarının otomobil sahiplerine aylık ve yıllık maliyetleri ne kadar oldu? İşte detaylar...
REKLAMI KAPAT X